Odkrycie podstawowej struktury mózgu człowieka.

struktura-mozguJak buduje się mózg? W marcowym wydaniu magazynu Science grupa badaczy przedstawiła zaskakującą odpowiedź przedstawiając swoje odkrycie niewiarygodnie prostej struktury organizacyjnej w mózgu człowieka i innych naczelnych.
Używając złożonej analizy matematycznej zaawansowanych danych wizualnych naukowcy odkryli, że ścieżki niosące sygnały neuralne poprzez mózg nie są niezorganizowaną chaotyczna siecią ale układają się w zakrzywioną trójwymiarową sieć włókien krzyżujących się wzajemnie w uporządkowany sposób.

„Znalezisko tego rodzaju prostej organizacji w płatach czołowych zwierząt wyższego rzędu było kompletnie niespodziewane” – stwierdził Van Wedeen, lekarz z Centrum Martinos ds. Wizualizacji Biomedycznej Szpitala Głównego Massachusetts, który prowadził to badanie. „Wiedząc, że istnieje tak prosty plan modyfikowany przez ewolucję i rozwój, który tworzy wszystkie mózgi, poznajemy wszystkie implikacje, z jakimi muszą się zmierzyć badacze pracujący nad atlasami połączeń mózgowych, rozwoju mózgu i stale poszerzających się teorii działania ludzkiego mózgu.”

Dodaj komentarz