Równonoc jesienna jest wyjątkowo magicznym czasem w roku. To właśnie wtedy Ziemia przekracza ten szczególny punkt równika niebieskiego na swojej orbicie, w którym Słońce zaczyna oświetlać przede wszystkim południową półkulę naszej planety, a dzień zrównuje się z nocą. Wejście w ten cykl jednocześnie rozpoczyna astronomiczną jesień. Od tego momentu dni stają się coraz krótsze, a noce zdecydowanie dłuższe. To również doskonała pora na przeprowadzenie różnego rodzaju rytuałów, które pomogą zapewnić nam odpowiedni dobrobyt w nadchodzących miesiącach. Sprawdź więc, jakie magiczne uroczystości obchodzone są z okazji równonocy.
Sabat Mabon – święto nadziei i harmonii
Sabat Mabon to jedno z ważniejszych świąt w kulturze wiccańskiej, w którym spotykają się dwie przeciwstawne energie – dobra i zła. Odchodzące światło symbolizuje nadzieję, radość i miłość, zaś przychodząca ciemność oznacza niepokój oraz niepewność. Wbrew pozorom nie jest to jednak święto przygnębiające, a dziękczynne. Warto ten czas poświęcić na krótką refleksję na temat otaczającego nas dobrobytu i odkrycia tego, że istnieje wokół nas naprawdę wiele rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni. Sabat Mabon pokazuje, że nie ma radości bez smutku czy zwycięstwa bez przegranej. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z istnienia dwóch odmiennych energii, z którymi spotykamy się na co dzień. Obie są nam potrzebne do życia, aby wyciągnąć odpowiednie lekcje i nie popełniać już tych samych błędów w przyszłości. Osiągając właściwą harmonię pomiędzy dobrem a złem, można bowiem poczuć się w pełni szczęśliwym.
Święto plonów, czyli podziękowanie za zbiory
Podczas równonocy obchodzone jest również słowiańskie święto plonów. Tego dnia rolnicy dziękują za efektywne zakończenie żniw, udane zbiory oraz proszą o duży urodzaj w przyszłym roku. Święto rozpoczyna się uwiciem długiego wieńca dożynkowego, który zanoszony jest na wcześniej przygotowany ołtarz. Tam zostaje następnie poświęcony, jednocześnie zapewniając obfite zbiory w następnym sezonie.
Niektórzy dodatkowo celebrują ten czas zapalając fioletowe i zielone świeczki pomagające przyciągnąć szczęście i dobrobyt na nadchodzące, „ciemniejsze” dni. W tym czasie przeprowadza się też różnego rodzaju rytuały oczyszczające pozwalające pozbyć się z życia negatywnej, blokującej energii.
Równonoc w starożytności
Magiczne znaczenie równonocy przepisywało się już w starożytności. Tego dnia Egipcjanie wystawiali figurki Sfinksów (w kulturze egipskiej wszelkie figurki były popularne), aby spoglądały one wprost w kierunku zachodzącego słońca. Symbolizowało to akceptację dotychczasowego życia oraz gotowość na nadejście zimniejszych miesięcy. Hucznie obchodzono również równonoc w starożytnej Grecji, dokładnie w Eleuzynie niedaleko Aten. To właśnie wtedy odbywały się uroczystości dziękczynne znane jako Misteria Eluzyjskie, a organizowane ku czci bogini urodzaju Demeter oraz jej córki Persefony. Święto połączone z rytuałem wtajemniczenia trwało aż dziewiętnaście dni. W tym czasie odbywały się różnego rodzaju tańce, przedstawienia mimiczne oraz uroczystości na tle religijnym. Taki sposób celebrowania równonocy miał nadawać sens życiu oraz pokazać, że życie i śmierć, czyli światło i ciemność przenikają się ze sobą i są naturalnym elementem każdej egzystencji.