Symbolika planet w astrologii. Za co odpowiadają?

symbolika planet w astrologii

Astrologia przenika praktycznie wszystkie dziedziny ludzkiego życia. Jest obecna w nim od narodzin aż do śmierci. Dzięki niej można nie tylko łatwiej zrozumieć wiele wydarzeń i zjawisk, ale również w pewnym stopniu przewidzieć przyszłość. Jest to jednak niezwykle trudna sztuka. Dlaczego? Wymaga nie tylko świetnej znajomości mapy nieba – trzeba również doskonale orientować się, jakie mają znaczenie planety w astrologii. To właśnie ich ułożenie w momencie narodzin definiuje to, jak potoczy się czyjeś późniejsze życie.

Obrót ma znaczenie

Jak wiadomo, planety obiegają słońce po elipsach, przez co znajdują się raz bliżej, a raz dalej ziemi. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że prędkość tego obrotu jest różna. Czym to skutkuje? Im bliżej dana planeta znajduje się Ziemi, tym silniejszy ma wpływ na ludzi, a im szybciej planeta obiega Słońce, tym szybciej wpływ ten może się zmienić. Właśnie dlatego planety takie, jak Mars mogą oddziaływać na ludzi w określony sposób tylko przez kilka dni, natomiast inne, jak chociażby poruszający się dużo wolniej Neptun, wolniej, będą oddziaływały od razu na całe pokolenia.

Kosmogram

Na podstawie ułożenia planet w czasie można sporządzić bardzo dokładny kosmogram. Czym on jest? Nazywa się tak specjalnie przygotowany wykres, który określa, w jakim miejscu znajdowały się planety danego dnia o określonej godzinie. Interpretując zależności między nimi tworzy się horoskop, który to z kolei odczytany przez odpowiednią osobę może powiedzieć niezwykle dużo o losach osoby spod konkretnego znaku.

Kosmogram można wykonywać, chcąc dowiedzieć się czegoś zarówno o osobie, która się wtedy urodziła, jak również o określonym wydarzeniu – możliwości wykorzystania takiego horoskopu są praktycznie nieograniczone.

Znaczenie planet w astrologii

Każda z planet ma określoną symbolikę, która określa, jaki ma ona wpływ na otaczający na ludzi i świat. Warto zaznaczyć, że astrologia zalicza do planet więcej ciał niebieskich niż astronomia. Dlatego wśród planet astrologicznych można znaleźć Pluton (od kilku lat nieuznawany za planetę astronomiczną), księżyc oraz Słońce. Należy pamiętać jednak, że chociażby wykreślenie Plutona z listy planet przez astrologów zmienia jedynie jego status w encyklopediach itp., jego wpływ na ludzi pozostaje taki sam jak od wieków. Warto zaznaczyć, że niektóre planety mają dużo silniejszy wpływ niż inne. Za najbardziej wyrazistą uważa się Marsa, natomiast za te oddziaływające bardziej subtelnie Plutona, Neptuna czy Urana. Prostą zależnością jest, że im dalej planeta znajduje się od Ziemi, tym słabiej na nią oddziałuje, jednak nie dotyczy to Słońca i księżyca.

Symbolika

Warto wspomnieć o tym, co symbolizują poszczególne planety.

  • Mars – siła, energia, zdolność do działania,
  • Wenus – zgoda, koncentracja na przyjemnościach,
  • Jowisz – ekspansja, pokonywanie ograniczeń,
  • Saturn – trzymanie się zasad i przepisów, zamiłowanie do pracy,
  • Księżyc – cechy społeczne, rodzina, poczucie tożsamości z grupą,
  • Słońce – siła osobowości,
  • Merkury – inteligencja,
  • Uran – zdolność abstrakcyjnego myślenia,
  • Neptun – zdolności astralne,
  • Pluton – działanie w sytuacjach kryzysowych.

Połączenia planet

Pamiętać trzeba, że planety w astrologii łączą się z wieloma innymi czynnikami, jak chociażby dzień czy pora roku. Właśnie dlatego podczas interpretacji kosmogramu tak ważne są wiedza i doświadczenie. Osobie, która interpretację przeprowadzi nieumiejętnie, mogą umknąć ciężkie do zauważenia zależności, które jednak mają niezwykle duże znaczenie w końcowej interpretacji.

Dodaj komentarz