Rodzaje tarota. Poznaj jego odmiany

Rodzaje tarota. Poznaj jego odmiany

W ostatnim czasie, wiele ciekawości budzi w nas chęć poznania. Różnego rodzaju runy, symbole czy karty do wróżenia coraz częściej są stałym gościem w naszych domach. Karty tarota zaczęły budzić dużo ciekawości, pozostawiając pytania bez odpowiedzi. Stykając się z nimi po raz pierwszy ciężko zrozumieć symbolikę, przesłanie jaką za sobą niesie. A nie zapominajmy, że istnieje naprawdę sporo rodzajów talii kart. Tarot tradycyjny, z wróżkami, aniołami czy kotami. Można by wymieniać w nieskończoność. Jak w takim wypadku poradzić sobie w tym morzu kart?

Tarot Marsylski

Jedna z najpopularniejszych i najstarszych talii, od której wywodzi się większość współczesnych kart. Powstała w XVII wieku, zyskując popularność, dzięki żywej kolorystyce i poręcznemu rozmiarowi. Na początku używano jej klasycznie, do gry. Uważa się ją obecnie za trudną, a to ze względu na klasyczną ilustrację i niejasną dla współczesnych ludzi symbolikę. Odnalezienie się w talii nie jest łatwe, zwłaszcza dla początkujących ezoteryków. Z drugiej strony zwolennicy tarota marsylskiego, cenią talię właśnie za możliwość swobodniejszej interpretacji.

Przykładowe talie tarota marsylskiego:

Universal Tarot of Marseille, Uniwersalny Tarot Marsylski

Golden Tarot of Marseille, Złoty Tarot Marsylski

Karty Ridera Waiter’a

W drugiej połowie XIX wieku w Londynie powstał Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku. Był to zakon okultystyczno-ezoteryczny, który wykorzystywał między innymi karty tarota, w dążeniu do najdoskonalszego poznania. Jeden z ich członków, Arthur Waite stworzył własną talię, która jest dzisiaj jedną z najczęściej wybieranych przez początkujących. Ilustrację zostały stworzone przez Pamelę Smith, dlatego nazywana jest czasem Rider-Waiter-Smith. Arkany Małe przedstawiają codzienne, proste czynności, całkiem łatwe do interpretacji. Aktualnie, talia jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Większość dzisiejszych książek, nawiązujących tematem do tarota opiera się właśnie na tych kartach.

Księga Thota

Wydana w 1944 roku księga przez A. Crowley’a była pierwszym wydaniem zawierającym nowe wizerunki tarota. Jak się później okazało, Tarot Thota zyskał dużą liczbę zwolenników, będąc równie popularną jak Tarot Waite’a. Karty wyróżniają się abstrakcyjnością, różnorodnością kolorów oraz kontrowersyjną symboliką. Motywy seksualne aż emanują z kart. Początkujący tarociści mogą mieć jednak problem, z odnalezieniem się w ich znaczeniu. Ważną role odgrywa tutaj kolorystyka i jej znaczenie.

Przykładowe talie tarota Thota:

Millenium Thot Tarot

Tarot of Ceremonial Magic

Należałoby wspomnieć również o stosunkowo nowej talii. Tarot Magii Ceremonialnej jest pozycją świeżą, różniącą się znacząco od klasycznie postrzeganego tarota. Grafika jest bardzo otwarta, miejscami komiczna. Niektórych może odrzucić ze względu na swoją niejasność. Z drugiej strony jest to powiew świeżości i próba połączenia kilku systemów magicznych w jeden.

Pamiętajmy, że talii kart cały czas przybywa. Świat się zmienia, a wraz z nim symbolika jaka nas otacza. To co dwieście lat temu było dla większości zrozumiałe, dzisiaj może być zagadką nie do odszyfrowania. Dlatego talii tarota powstaje coraz więcej, by na swój nowy nikomu nieznany wcześniej sposób, odnaleźć inne przesłanie zawarte w magicznych symbolach.

Sprawdź – więcej talii tarota na CzaryMary.pl

 

Zobacz także:

Karty Tarota i podstawowy podział (Arkana Wielkie i Małe)

O zadawaniu pytań w tarocie. Na te pytania tarot nie odpowie

Dodaj komentarz