Czerwona nić na nadgarstku. Po co się ją nosi?

Czerwona nić na nadgarstku. Po co się ją nosi?

W całej historii świata czerwona nitka noszona na nadgarstku uznawana jest za znak ochrony, powodzenia, oraz wiary. W dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi zaczęło podążać za tym trendem. Jednak jakie tak naprawdę znaczenie i właściwości magiczne przynosi noszenie czerwonej nitki na nadgarstku? Może zacznijmy najpierw od kilku słów wstępu.

Czerwona nitka może być noszona na każdym nadgarstku, jest zazwyczaj zrobiona z wełny i może mieć nawet zawiązane węzły. Występuje w wielu religiach i kulturach świata: starożytnych Chinach, Buddyzmie, Chrześcijaństwie, Hinduizmie, a nawet Kabale.

Czerwona nitka w kabale – historia

Aby zrozumieć historię czerwonej nitki w kabale, musimy zwrócić się z pomocą do starożytnych hebrajskich tekstów. Jeden z nich opowiada o Racheli, matce Józefa Egipskiego. Przez wiele lat próbowała urodzić syna, jednak nie była w stanie. Dopiero po siedmiu latach udało jej się urodzić pierwszego syna, Józefa, a później drugiego – Beniamina. Niestety podczas drugiego porodu umarła, a w miejscu jej śmierci postawiono później grobowiec. Najważniejszą rzeczą dla Racheli było zapewnienie swoim dzieciom bezpieczeństwa i obronienie ich przed złem, dlatego powstał rytuał związany z jej grobowcem. Siedem razy wiązano wokół niego czerwoną nić, aby przelać w nitkę energię szczęścia i protekcji. Następnie nić była rozcinana na części wystarczająco długie, by dało się je zapleść wokół lewej ręki, a talizmany stworzone w ten sposób miały chronić noszącego przed złym spojrzeniem.

Najlepiej zachowane wzmianki o historii czerwonej nitki pochodzą ze świętych ksiąg – Biblii oraz Tory. W biblijnej Księdze Rodzaju, podczas porodu Tamar okazuje się, że będzie mieć ona bliźniaki. Gdy pierwsze z nich wystawiło rękę, położna zawiązała na niej czerwoną nitkę.

W Torze zaś znajdziemy historię, która pomoże nam ustalić powiązanie czerwonej nitki z bezpieczeństwem. W Księdze Jozuego, Rachab wiąże czerwoną nitkę na oknie, aby Izraelici, którzy mieli podbić Jerycho oszczędzili jej dom oraz rodzinę. Tym samym czerwona nitka stała się znakiem protekcji.

Gdzie kupić czerwoną nić? Zobacz » 

Czerwona bransoletka w różnych wierzeniach. Znaczenie i właściwości

Hinduizm

W hinduizmie nazywa się je „kalava” i na ogół noszone są na prawym nadgarstku przez mężczyzn, a na lewym przez kobiety. W hinduizmie czerwień jest symbolem czystości, koloru boskiego, męstwa i hojności. Jest on używany w świątyniach podczas ceremonii i punjabu. Pokazuje jedność w wierze hinduizmu i wspólnoty.

Buddyzm

W buddyzmie kolor czerwony jest symbolem siły życiowej i współczucia. W Buddyzmie noszenie czerwonego sznurka jest przypomnieniem dla użytkownika, aby okazywał współczucie wszystkim i miał na uwadze język, ponieważ język może ciąć głębiej niż miecz.

Chrześcijaństwo

W chrześcijaństwie, w Księdze Rodzaju: 38 wspomina się o czerwonym sznurku, aby „wytrzeć nieszczęścia”. Na ogół jest on również noszony na lewym nadgarstku. W chrześcijaństwie czerwony jest symbolem ognia, krwi i Zesłania Ducha Świętego. Stał się również kolorem męczeńskich świętych.

Kabała

W Kabale uważa się, że czerwona nić usuwa niechcianą energię, aby zrobić miejsce dla pożądanej energii.

Według innych wierzeń noszenie czerwonej bransoletki dodaje osobie która ją nosi pewności siebie i siły. Uważa się również, że bransoletka z czerwonego sznurka jest noszona w celu przyjęcia duchowych błogosławieństw do swojego życia. Dziś jednak wielu ludzi używa jej po prostu jako przypomnienia, że nie są sami, aby wierzyć w siebie i pozostać pozytywnym nawet w obliczu tego, co wydaje się przeciwnością losu.

Pewien człowiek, którego poznałam, żartobliwie powiedział mi kiedyś, że nosi czerwoną nitkę na sobie jako sposób uniknięcia ludzi sprzedających czerwone nici. Natomiast inna osoba, którą znam od dłuższego czasu, powiedziała, że chce nosić na sobie czerwoną nitkę, aż znajdzie bratnią duszę. Później w dniu, w którym poznała swojego męża, nić cudem spadła z jej nadgarstka. Jak więc łatwo zauważyć, noszenie czerwonej nitki może mieć dla każdego inne znaczenie.

Czerwona nitka – rytuał. Jak wiązać czerwoną nitkę?

Wiązanie czerwonej nitki to rytuał, do którego potrzebna jest nam zaufana osoba, najlepiej nasz partner. Jest to o tyle ważne, że wiązanie przeprowadzone przez taką osobę upewnia nas w przekonaniu, że jej intencje są czyste.

  1. Rytuał zaczyna się od poproszenia tej osoby o dość ciasne (ale nie na tyle, by było to bolesne) zawiązanie czerwonej wełnianej nitki dookoła nadgarstka naszej lewej ręki (jest to istotny szczegół, ponieważ w kabale lewa strona ciała jest przyjmującą stroną – dzięki związaniu nitki na lewej ręce zmaksymalizujemy jej działanie). Wiążemy ją w zwyczajne supły.
  2. Następnie osoba wiążąca musi zawiązać jeszcze 6 supłów, co łącznie daje ich 7. 7 supłów symbolizuje ochronę siedem dni w tygodniu oraz siedem wymiarów duchowych człowieka.
  3. Po zawiązaniu supłów musimy powstrzymać się od myślenia i mówienia negatywnych rzeczy o sobie oraz innych i przysiąc, że w przyszłości również będziemy się od tego powstrzymywać. Negatywne myśli oraz słowa zmniejszają ochronną moc nitki.
  4. Ostatnim krokiem tego rytuału jest wypowiedzenie przez osobę wiążącą modlitwy Ben Porat, a następnie odcięcie nadmiaru nitki (który należy schować do portfela, aby zapewnić sobie dobrobyt oraz wzmocnić moc nitki). Tak przeprowadzone wiązanie czerwonej nici uchroni nas przed złym spojrzeniem.

Modlitwa Ben Porat:

Tak jak ryby na ziemi są pokryte wodą, a oko nie ma nad nimi złej mocy, tak złe oko nie ma władzy nad potomkami Józefa. Oko, które nie jest przeoczone faktem, że nie należy do niego, nie podlega złemu oku.

Dlaczego akurat czerwony? Symbolika koloru czerwonego

Czerwony jest kolorem używanym od czasów starożytnych. Jest on symbolem krwi i ochrony, jest używany w pracy z tak zwanym trzecim okiem. Był malowany na ludzkim ciele przed bitwą, a nawet na drzwiach domów dla ochrony domowników. Kolor czerwony ma długą tradycję w historii ludzkości przy wielu różnych okazjach zdefiniowanych głównie przez przywiązania, które kultura nakłada na nie. W pracy z energią bransoletka może stać się talizmanem i zostać naładowana pozytywną energią, która będzie chronić nosiciela.

Kolory odpowiadają różnym sefirom. Czerwony jest symbolem Gewury, która jest esencją osądu, prawa i ograniczeń i jest często wiązana z negatywną energią.  Zatem posiadanie czerwonego przedmiotu chroni przed złym spojrzeniem, poniekąd zwalczając ogień ogniem. Symbolika koloru czerwonego związana jest z krwią i ogniem oraz kojarzącą się z nimi władzą,  Krew oczyszcza fizyczne ludzkie ciało, a czerwona nić ma oczyszczać jego duchową część poprzez kontrolowanie negatywnej energii i zatrzymywanie jej przed dostaniem się do ciała i duszy. To również kolor siły, pasji, determinacji oraz miłości – a zamknięcie tych symboli w formie czerwonej nitki ma wzmacniać aurę osoby, która ją nosi.

 

Zobacz także:

Kadzidełka o magicznych właściwościach

Magia świec

8 komentarzy

  1. Ryszard 4 lata temu
  2. Jakub 3 lata temu
    • Aga 3 lata temu
      • W 3 lata temu
      • Bolek 2 lata temu
  3. Nela 3 lata temu
  4. Teresa 2 lata temu
  5. Rafał 1 rok temu

Dodaj komentarz