Runy dawniej i dziś

runy

Runy to po prostu znaki, będące zapisem alfabetu, używane przez ludy germańskie (do ludów germańskich zaliczamy również ludy skandynawskie.) Jest to najprawdopodobniej najstarszy alfabet, jaki powstał w Europie. Służył on do zapisywania pieśni, przekazywania wiedzy i wykonywania magicznych obrzędów. Samo słowo run, w języku staronordyckim oznaczało tajemnicę lub sekret.

Trochę historii

Historia tych specyficznych znaków sięga czasów Imperium Rzymskiego. Większość badaczy zakłada, że korzenie alfabetu plemion germańskich łączą się z alfabetem łacińskim, który używany był właśnie w obrębie Imperium. Plemiona germańskie zaadaptowały alfabet łaciński, dostosowując go do swoich potrzeb. Najstarsze zapisy runiczne pochodzą z drugiej połowy II wieku i zostały znalezione w Norwegii. Każda runa, obecna w alfabecie dawnych plemion germańskich, ma swój odpowiednik we współczesnym alfabecie łacińskim.

Alfabet runiczny

W dawnych czasach alfabet runiczny (zwany „fuþark” od pierwszych sześciu liter, wchodzących w skład tego alfabetu) służył głównie do przekazywania wiedzy. Jednak ze względu na to, że dawne ludy wierzyły, iż alfabet ten pochodzi od bogów, przypisywano mu nadprzyrodzone możliwości. Skutkowało to tym, że runy wykorzystywano do rzucania zaklęć i tworzenia talizmanów. W nordyckich wierzeniach alfabet runiczny został ofiarowany ludziom przez boga Odyna, a każdy znak posiadał jakieś specjalne właściwości. Skrypty runiczne (czyli ciągi kilku lub kilkunastu znaków spisane obok siebie) posiadały najróżniejsze właściwości – od kojenia bólu, przez dodawania siły i woli walki, po przynoszenie bogactwa. Z tego właśnie powodu, przedstawiciele ludów posługujących się runami, umieszczali je na broni oraz na przedmiotach codziennego użytku, takich jak naczynia lub biżuteria.

runy fehu

Runy w czasach obecnych

W dzisiejszych czasach runy pozostały obecne głównie w obszarach zajmujących się magią. Najczęściej wykorzystuje się je do wróżenia oraz tworzenia biżuterii, na której wyryte zostają znaki o różnorakim znaczeniu. Do popularnych ozdób, mających chronić lub przynosić szczęście należą pierścionki, bransolety i naszyjniki. Odzwierciedlenie run można znaleźć również w kartach Tarota.
Ruch New Age wierzy, że runy oddziałują bezpośrednio na ludzką podświadomość, a ich używanie, pozwala człowiekowi na połączenie energii własnej, z energią Wszechświata. Dzięki otworzeniu się na działanie znaków, można uaktywnić odpowiednie możliwości psychiczne, co sprzyja rozwojowi oraz lepszemu poznaniu siebie i otaczającego nas świata.

Runy, kojarzone głównie z pogańskimi rytuałami magicznymi, zyskały szerokie grono zwolenników wśród ludów europejskich w XX w. Najpopularniejszą formą wróżenia jest wyciąganie kilku kamieni (najczęściej z woreczka, sakwy lub po prostu kieszeni) z wyrytymi na nich znakami. Następnie, poprzez ułożenie ich w kolejności, stawiana jest odpowiednia interpretacja, podobnie jak w przypadku Tarota. Warto jednak pamiętać, że runami nie należy się bawić, ponieważ nieumiejętne ich wykorzystywanie może sprowadzić nieszczęście nie tylko na osobę, która je stawia, ale również na tych, dla których przeznaczona jest wróżba.

Dodaj komentarz