W poszukiwaniu naturalnych sposobów leczenia oraz technik zdrowego życia można natrafić na ajurwedę. Jest to system leczniczy rozwinięty w starożytności w Indiach. Obecnie zyskuje on na popularności także w Europie, przede wszystkim przenosząc mądrości dotyczące zachowania zasad, umożliwiających wypracowanie sposobu życia w równowadze z naturalnym stanem organizmu.
Równowaga ciała, umysłu i duszy
Słowo ajurweda (zobacz tutaj) oznacza wiedzę o życiu, a sama medycyna stojąca za tym terminem ma charakter holistyczny. Jej koncepcja opiera się zatem na zachowaniu równowagi między trzema sferami – duszy, umysłu i ciała. Balans ten zaburzony jest przez codzienny tryb życia, związany zarówno ze sposobem odżywiania, jak i innymi życiowymi wyborami oraz otoczeniem. By zwalczać choroby należy przywrócić równowagę, najpierw oczyszczając organizm z toksyn. Następnie buduje się nowe nawyki, których zachowanie przywraca balans energetyczny i zapobiega ułomnościom.
Ajurweda na co dzień
Obecnie wzorem wielu technik azjatyckich, także ajurweda przenoszona jest na wypracowanie pewnego stylu życia i wiele osób stara się stosować do zasad stojących u podstaw tej medycyny. Pozwala to znaleźć ukojenie we własnym ciele, a przy okazji prowadzi do lepszej kondycji naszego organizmu oraz komfortu psychicznego.
Życie według tej myśli opiera się na stosowaniu do wskazówek żywieniowych, aktywności fizycznej i umysłowej, a także postępowania względem innych ludzi i relacji z nimi. Pomaga to zbudować równowagę między trzema wcześniej wspomnianymi sferami oraz prowadzi do uzdrowienia trybu życia. W kontekście żywienia istotne jest stosowanie orientalnych przypraw, które usprawniają metabolizm i wraz ze spożywaniem dużych ilości wody umożliwiają oczyszczanie oraz prawidłowe funkcjonowanie ciała.
Dla stymulowania organizmu ważne są spacery i najlepiej odsłanianie się na oddziaływanie słońca. W trakcie pracy i codziennych zajęć istotne jest natomiast robienie sobie krótkich przerw na wyciszenie, ponieważ umysł i ciało powinny pozostawać ze sobą w harmonii. Bardzo ważna jest także zasada dotycząca snu, który powinien być długi i w regularnych ramach czasowych.
By zwiększyć jego komfort przed położeniem się spać można zastosować krótkie masaże i wykorzystać rozluźniające olejki (np. lawendowy). Wreszcie dla spokoju ducha należy unikać toksycznych i niezdrowych relacji z innymi ludźmi. Codzienne stosowanie się do tych praktyk pozwala na odpowiedni balans na różnych płaszczyznach, co będzie pozytywnie oddziaływać zarówno mentalnie, jak i na fizyczne aspekty organizmu.