„Linie Nazca” ze Środkowego Wschodu

„Linie Nazca” ze Środkowego WschoduLinie Nazca z Peru – tajemnicze geoglify wyrte przed wiekami przez rdzenych mieszkańców peruwiańskich wyżyn są słynne na cały świat – a teraz tysiące podobnych wzorów odkryto na Środkowym Wschodzie.
Pierwszy raz odkrył je w 1927 roku pilot RAF Por. Percy Maitland, ale dopiero po przeprowadzeniu przez profesora Davida Kennedy’ego i jego ekipę z Uniwersytetu Australii Zachodniej szeroko zakrojonych badań fotografii lotniczych i tych z Google Earth ujawniła się ich prawdziwa rozciągłość.

Liczenie nie zostało jeszcze zakończone ale Kennedy już teraz jest pewien, że ich liczbę możemy liczyć co najmniej w tysiące nowoodkrytych obiektów.
Fotografie lotnicze i satelitarne ujawniły, że te tajemnicze ‘koła’ są liczniejsze i starsze od Linii Nazca i występują w krajach takich jak Syria, Arabia Saudyjska, Libia i w samym tylko Jordanie zajmują one obszar większy niż Linie Nazca.

Ich wiek ocenia się na co najmniej 2000 lat ale ich przeznaczenie jest nam nieznane. Jedna z hipotez wskazuje na ich podobieństwo do fundamentów afrykańskich kraali – zagród dla bydła oraz domów, jakich pozostałości można znaleźć w Afryce Południowej. Część ze struktur tworzy również losowo wijące się długie linie i kwadraty jednak żadna z nich nie wykazuje jak się zdaje związku z położeniem gwiazd. Struktury te często występują na polach lawy ze względu na bogactwo budulca. Profesor dodaje też, że „Ludzie prawdopodobnie przechodzili obok nich przez całe wieki, nie mając pojęcia o ich prawdziwym kształcie i pochodzeniu.”Lokalni Beduini, nomadyczny lud z Arabii Saudyjskiej, Jordanu, Libii, Egiptu i Izraela nazywa je „dziełem starego człowieka.” Kultura budowniczych pozostaje nieznana.

Dodaj komentarz