Jak Uzyskać Świadomy Sen – kurs cz.6 i 7

świadome snySkro już wiemy jak wywoływać Świadome Sny i do jakich celów można ich używać, warto w ramach ogólnego przeglądu zająć się streszczeniem najczęściej mogących wystąpić problemów związanych ze Świadomym Śnieniem oraz tym jak sobie z nimi efektywnie radzić.
Ponieważ cześć tego zagadnienia omawialiśmy na bieżąco w poprzednich lekcjach, poniższe podsumowanie zawierać będzie kilka powtórzeń.

Lekcja 6: Najczęściej spotykane problemy w Świadomych Snach i jak sobie z nimi radzić.

świadome snySkro już wiemy jak wywoływać Świadome Sny i do jakich celów można ich używać, warto w ramach ogólnego przeglądu zająć się streszczeniem najczęściej mogących wystąpić problemów związanych ze Świadomym Śnieniem oraz tym jak sobie z nimi efektywnie radzić.Ponieważ cześć tego zagadnienia omawialiśmy na bieżąco w poprzednich lekcjach, poniższe podsumowanie zawierać będzie kilka powtórzeń.

Świadome Sny – Przedwczesna pobudka z LD

Najczęściej spotykany problem u ludzi, którzy z wielkim entuzjazmem podchodzą do pierwszych prób Świadomego Śnienia. Kiedy wreszcie udaje się osiągnąć LD, z wrażenia po prostu można się obudzić.:) Problem ten samoczynnie powinien zaniknąć z czasem, kiedy człowiek oswoi się ze stanem Świadomego Śnienia.Istnieje jednak technika nazywana wirowaniem, którą można się posłużyć, jeśli w Świadomym Śnie czujemy, że właśnie z niego „wypadamy” i zaraz nastąpi pobudka.Należy skoncentrować się wówczas na sobie i zacząć kręcić się jak bączek w miejscu. Ogólne założenie tej techniki i powodu jej skuteczności, to po prostu skupienie świadomość w jednym punkcie, na czynności i własnej osobie jednocześnie. W ten sposób otocznie snu traci na działaniu i „szok” wrażeniowy mija, a my pozostajemy w sennej rzeczywistości.

Świadome Sny – Utrata Świadomości w LD

Często się zdarza, że Świadomy Sen przestaje być świadomy. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy wydarzenia i rzeczywistość senna zaczynają nas tak absorbować, że zapominamy o własnym „ja”, które wiąże się ze świadomością. Zauważyć należy, że LD różni się od zwykłego snu właśnie tym między innymi, że w LD mamy świadomość siebie, świadomość własnego ja. W zwykłych snach uczestniczymy biernie w wydarzeniach, możemy być obserwatorem umieszczonym w danej osobie, ale nie można powiedzieć, iż znajduje się tam nasze ego – Świadome Ja.O ile przy dłuższym śnieniu utracie świadomości ostatecznie trudno zapobiec, bo bądź co bądź dla większości ludzi LD nie jest powszednim stanem snu (a z natury wszystko z czasem wraca do naturalnego dla siebie stanu), to jednak możemy wydłużyć czas świadomości jeśli zwracamy uwagę podczas śnienia na swoje Ja.Podobnie jak w technice wirowania, pomagającej pozostać w LD, w przypadku gdybyśmy zaczęli się z niego wybudzać – tak również w tym wypadu podobny mechanizm może okazać się skuteczny. Aby zapobiegać utracie świadomości, koncentrujemy się na sobie i własnym Ja. Jeśli robimy we śnie coś absorbującego, powinniśmy nauczyć się odruchowo, co pewien czas wracać świadomością do swojego Ja – inaczej w pewnym momencie po prostu sen przejdzie w zwyczajny, a my stracimy zarówno kontrolę, jak i swoją pełną świadomość na rzecz typowej dla doświadczeń sennych bierności.

Świadome Sny – Częściowa Świadomość w LD

O ile Świadome Sny potrafią być całkowicie klarowne, całkowicie pełne i jasne, o tyle zdarzają się całkiem często doświadczenia z pogranicza świadomości, kiedy trudno określić czy to już było Świadome Śnienie, czy jeszcze nie.Na przykład można śnić o Świadomym Śnie. Brzmi to paradoksalnie, ale pod wpływem chęci doświadczenia tego stanu, może nam się przyśnić, że uzyskujemy świadomość i coś robimy. Taki sen będzie zapewne bardziej wyraźny i lepiej pamiętany (bo wywiera na nas wrażenie), jednak swoboda dziania okaże się pozorna – bo będzie to sen o tym, co byśmy zrobili, mając LD, a nie będzie to prawdziwym podejmowaniem świadomych decyzji.Jeszcze częściej zdarza się, że w czasie snu uzyskamy tylko przebłysk świadomości. Zaświta nam myśl w pewnym momencie, że to sen, ale starczy nam jej na podjecie najwyżej jednej decyzji, na przykład o zmianie scenariusza, czy jakąś drobną czynność, po czym sen przechodzi znowu w zwykłe doświadczenie śnienia. Takie sny, zazwyczaj nie mają takiej intensywności jak pełne LD, a moment uświadomienia sobie sennej rzeczywistości praktycznie nie wykracza pod kontem wrażeń, poza innej zdarzenia ze świata snu. Niema tu efektu „WOW! To jest mój sen!”- zamiast tego jest przelotna refleksja, umożliwiająca korektę scenariusza.Praktyka i ćwiczenia Świadomego Śnienia powinny z czasem podnieść jakość i poziom świadomości w snach, zamieniając takie pół-LD w pełnowartościowe Świadome Śnienie.

Lekcja 7: Świadome Sny – Podsumowanie

Świadome Sny jak zostało przedstawione w niniejszym kursie, to świat pełen możliwości, zarówno tych, które możemy wykorzystać dla zwykłej zabawy, umilenia i urozmaicenia sobie życia, relaksu – jak również do działań autoterapeutycznych, poszukiwania inspiracji i badania nieznanego.Niema lepszych i gorszych zastosowań Świadomego Snu. Każdy człowiek powinien korzystać ze świata swojego umysłu odpowiednio do swoich potrzeb. Dlatego użyte w powyższych technikach propozycje, to tak naprawdę tylko sugestia, opracowana na bazie tego, co statystycznie okazuje się skuteczne. Każdy człowiek może jednak, a wręcz powinien – zaufać przede wszystkim własnym intuicyjnym odczuciom i pomysłom, korzystać przede wszystkim z tego, co w wyniku swoich doświadczeń i eksperymentów uzna dla siebie za najbardziej skuteczne i owocne.

Jakub „Qba” Niegowskiwww.jakubniegowski.pl

Dodaj komentarz