Meteory z roju Perseidów Zapraszają do obserwacji!

deszcz-meteorytowPierwsze meteory ze znanego roju Perseidów już można zaobserwować na nocnym niebie, są to jedne z najciekawszych zjawisk astronomicznych w tym roku.

Roje Perseidów zdobyły swą sławę przez wysoką aktywność i sprzyjający okres do obserwacji, czyli pogodnych (nie zawsze), wakacyjnych nocy.

Perseidy zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilkunastu lat, kiedy w latach 1988-1990 aktywność w maksimach wynosiła 100 meteorów na godzinę, a w latach 1991-1997 nowe świeżo wyrzucone cząstki przez kometę zostały zaobserwowane w ilości przekraczające stare maksimum i zanotowano ponad 300 zjawisk na godzinę.

W latach 1998-1999 aktywność zaczęła spadać a od roku 2000 nie było widać prawie nic, jednak w 2004 roku prócz starego maksimum pojawiły się dwa nowe o aktywności sięgającej nawet 200 zjawisk na godzinę, a lata 2005, 2006 były dość typowe o zjawiskach sięgających 100 na godzinę.

W tym roku kalendarze astronomiczne podają że aktywność zaczyna się od 17 lipca do 24 sierpnia, daty jednakże nie są pewne ponieważ perseidy mogą być widoczne od 12 lipca do końcówki sierpnia.

Od połowy lipca obserwacje możemy zacząć patrząc się na granice gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei czyli 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem oczywiście w porze wieczornej.

Jednak im późniejsza pora tym większa szansa na zaobserwowanie meteorów a nad ranem nie musimy szukać konkretnego miejsca na niebie ponieważ radiant roju będzie wynosił aż 60 stopni nad horyzontem więc meteory będą pojawiać się na całym niebie.

Według Arkadiusza Olecha z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, warunki do obserwacji w połowie lipca są idealne ponieważ nów Księżyca wypada 19 lipca i dzięki temu przeszkadzać zacznie dopiero pod koniec miesiąca.

Niestety maksimum Perseidów w Polsce wypada na 12 sierpnia w godzinach 14.00-16.30 co jak wiadomo nie jest korzystne w obserwacji, lecz za to w nocy z 12 na 13 sierpnia warto wyjść i poobserwować, ponieważ możemy zaobserwować nawet do kilkudziesięciu zjawisk na godzinę a księżyc nie będzie nam przeszkadzał ponieważ jego nów wypada na 17 sierpnia. źródło: pap.pl

Dodaj komentarz