Ekologiczne uzdatnianie wody

EkologiczneUzdatnianieWodyDo tej pory większość sposobów uzdatniania wody w tym odsysania soli z wody w regionach nadmorskich wiązało się ze sporym kosztem i dużym nakładem energii.
Jednak Gabriele Diamanti biorąc przykład od Leonarda da Vinci, który twierdził że prostota to szczyt wyrafinowania, skonstruował proste, tanie, i wydajne urządzenie uzdatniania wody.
Urządzenie nazywa się Eliodomestico i ma pomóc mieszkańcom terenów ubogich w wodę, wyglądem przypomina większy ekspres do kawy, a działanie jest stosunkowo proste.

Wnętrze zostało wykonane z terakoty. Znajdują się w nim dwa zbiorniki połączone rurką, pierwszy górny do wody słonej, a odparowująca woda skrapla się do drugiego dolnego zbiornika w którym przez cały dzień może zebrać się aż do 5 litrów wody zdatnej do użycia. Projekt dolnego zbiornika pozwala na wygodniejsze i łatwiejsze noszenie go na głowie.

Prostota jak i wykonanie urządzenia czyni je odpornym na uszkodzenia jak i łatwym w naprawie w razie uszkodzeń, co więcej to urządzenie w porównaniu do innych podobnych jest znacznie wydajniejsze i tańsze, koszt zakupu wynosi 50 dolarów.

Gabriele Diamanti dzięki swojemu urządzeniu zwyciężył już Core77 Desing Awards 2012 i dostał wyróżnienie na Well-Tech Award 2012.

Eliodomestico ma szansę na dużą popularność i na wspomożenie wielu ludzi, którzy mają problem z wodą pitną. Jedynie co jest potrzebne to szerzenie informacji dla owych ludzi w potrzebie co czasami jest ciężkie ze względu na lokalizację czy warunki tam panujące.

Eliodomestico from gabriele diamanti on Vimeo.

Dodaj komentarz