Sekretny język twojego ciała. Inna Segal o samouzdrawianiu

Sekretny-Jezyk-Twojego-CialaDziś co nieco o tym, w jaki sposób nasza psychika wpływa na stan zdrowia i choroby. Okazją do napisania tego artykułu jest również niedawne ukazanie się pozycji wydawniczej z dziedziny samouzdrawiania, książki „Sekretny język twojego ciała” Inny Segal.

Szukanie pomocy w obecnym systemie zdrowotnym jest co najmniej trudne. Na wizyty w niektórych poradniach czeka się kilka tygodni lub kilka miesięcy. Gdyby tylko pomoc lekarska okazała się skuteczna – można czekać. Jednak zwykle pacjent jak był, tak i nadal jest chory. Słyszymy o postępie w medycynie, a coraz więcej osób zapada na choroby cywilizacyjne i coraz młodsze pokolenia chorują. Pacjent może liczyć przede wszystkim na odpowiednio dobrany lek, a mało który lekarz uświadamia swoich pacjentów, że na chorobę ma wpływ cały sposób życia – aktywność, dieta oraz (a raczej przede wszystkim) postawa życiowa, subtelna sfera emocji, uczuć i relacji (z innymi ludźmi i z samym sobą).

Można przyspieszyć powrót do zdrowia lub całkowicie wyleczyć się z przewlekłych dolegliwości, a nawet nieuleczalnych chorób. Do tego potrzebne są samozaparcie, zmiana stylu życia i wiedza w jaki sposób twoje myśli, emocje i otaczający cię świat wpływają na twoje zdrowie lub chorobę.

Choroba to nie wyrok, dzieło przypadku czy kara od Boga. Choroba jest swego rodzaju zaproszeniem do nowego spojrzenia na swoje życie, do rozwoju osobistego, emocjonalnego i duchowego – choć na początku taka perspektywa może wydawać się nierealna.

Rola myśli i emocji

Twoje ciało jest jak plastelina a myśli i emocje to forma. Jeśli będziesz pod długotrwałym wpływem trudnych i ciężkich myśli i emocji, przekonań i postaw, “odcisną” się one w twoim ciele w postaci dyskomfortu, bólu, a w dalszej kolejności – chorób. Myśli i emocje mają taki wpływ na ciało jak systematycznie spadające krople wody na kamień – po latach zdołają wyżłobić w nim określony kształt. A twoje ciało jest o wiele bardziej plastyczną materią niż kamień – na poziomie fizycznym ciało nieustanne się zmienia. Skóra odnawia się co miesiąc, komórki śluzówki żołądka regenerują się co trzy dni, komórki oka co czterdzieści osiem godzin, komórki wątroby co sześć tygodni, a komórki kręgosłupa co trzy miesiące.

Wiedza o wpływie myśli i emocji na ciało była znana już starożytnym, natomiast współczesne badania z dziedziny psychoneuroimmunologii tylko to potwierdzają. Zmieniając myśli, przekonania i emocje na “lżejsze”, pozytywnie wpływasz na układ nerwowy i odpornościowy, co jednocześnie budzi naturalną zdolność organizmu do samouzdrawiania.

Ciało, które już więcej cierpieć nie chciało

Ciało codziennie wysyła nam informacje o naszych relacjach z innymi ludźmi, o pracy, życiu, które prowadzimy i sposobie traktowania samego siebie. Sygnały ostrzegawcze, mówiące “uważaj, tobie to nie służy”, odczujesz w postaci subtelnego dyskomfortu. Jeśli zignorujesz ten “przekaz”, ból będzie stopniowo nasilał się. Jeśli nadal nie “usłyszysz” komunikatu, powstanie choroba, a ciało utraci radość życia.

Inna-Segal-o-samouzdrawianiuInna Segal, autorka “Sekretnego języka twojego ciała” twierdzi, że każdy problem zawsze jest połączony z określoną częścią ciała. Tak więc jeśli borykasz się z jakąś dolegliwością ciała, możesz sprawdzić jakie nieświadome przekonania i blokowane emocje się za nią kryją. Na przykład krwawienie z dziąseł może komunikować m.in. brak pewności siebie, trudności ze zwracaniem się o pomoc, chęć powrotu do przeszłości lub zbyt wygórowane wymagania w stosunku do siebie i innych. Łupież informuje o tym, że przeżywasz zbyt wiele stresów, poświęcasz zbyt wiele uwagi, aby zadowolić innych lub żyjesz w ciągłym biegu, co pozbawia energii i kreatywności.

W następnym artykule prześlemy spis najpopularniejszych dolegliwości i wyjaśnienie, co one oznaczają z poziomu psycho-somatycznego.

Sposobów pracy z emocjami jest wiele, a książka Inny Segal obfituje w wiele praktycznych wskazówek – jest to pewnego rodzaju przewodnik po zakamarkach ciała i umysłu.

Twoja uzdrawiająca siła

W każdym z nas kryje się zdolność do samouzdrawiania. Ciało wykorzystuje tę zdolność bez udziału świadomości – gdy skaleczysz się w palec, rana zagoi się samoistnie, o ile nie będziesz jej co chwilę rozdrapywał. Podobnie rzecz wygląda w przypadku każdej innej dysfunkcji i choroby – ciało będzie zawsze dążyło do zdrowia. Komórki będą dążyły do regeneracji i wyrzucenia toksyn. Jednak ten proces jest utrudniony lub niemożliwy, jeśli będziesz przeszkadzać – karmić się niezdrowymi myślami, uczuciami i pożywieniem, chować urazę, gniew, agresję, poczucie winy, jeśli będziesz trwał w starych i ograniczających przekonaniach. Twoje myśli i emocje (oraz niezdrowy styl życia) są metaforycznym rozdrapywaniem rany.

Dążenie ciała do regeneracji Inna Segal określa mianem wpływu “Wszechmocnej Uzdrawiającej Energii”. Jest ona dostępna każdemu z nas, z jej pomocą możemy przyspieszyć powrót do zdrowia, spowolnić proces starzenia, zregenerować organizm i nabrać chęci do życia i energii do działania. Proponowana przez Segal terapia to nie tylko droga do uwolnienia się od chorób, to również droga do bardziej świadomego, radosnego i harmonijnego życia. Wraz z wkroczeniem na ścieżkę samouzdrawiania zyskasz jeden z najcenniejszych darów – świadomość wpływu na swoje ciało i własne życie.

Na podstawie książki „Sekretny język twojego ciała” Inny SegalSekretny-język-twojego-ciala1

Magda Mojsik

Dodaj komentarz