Kobieta Android

kobieta-androidKojarzycie konstruktora Manca z serialu Alternatywy 4? Zbudował on robota kolejkowego Ewa 1, która potrafiła stać w kolejce po mięso. Rosyjscy inżynierowie z kolei zbudowali robota kobietę o nazwie Alisa, która póki co potrafi trochę więcej.
Android powstał w ramach projektu Russia 2045 (projekt 2045, którego opis możecie znaleźć na naszym portalu tutaj) za konstrukcją androida, póki co samej głowy odpowiadają inżynierowie z rosyjskiej firmy Neurobotics, którzy twierdzą, że za kilkadziesiąt lat będą w stanie przeszczepiać mózgi do sztucznych ciał.

Robot jest rozwiniętą wersją poprzedniego modelu androida. Twarzy dla robota użyczyła jedna z pracownic firmy, wykonana została z silikonu i wygląda bardzo realistycznie jednak sama głowa całego ciała nie tworzy więc póki co głowa została umieszczona na czymś co przypomina sklepowego manekina a całe ciało znajduje się na ruchomej platformie.

Mimo, że projekt jest w fazie wstępnej, robot potrafi słuchać i odpowiadać na pytania o ile nie mówi się zbyt szybko, mimika twarzy mimo że jest skromna, potrafi przekazać emocje a synchronizacja z ruchami warg stwarza iluzję, że robot żyje.Konstruktorzy mówią, że jest to tylko kwestia czasu kiedy robot będzie mógł normalnie porozumiewać się z ludźmi. Dzięki specjalnemu systemowi zdalnego sterowania, obraz z oczu przekazywany jest do monitorów a operator może porozumiewać się z światem zewnętrznym za pomocą komunikatora skype.

Projekt zakłada wprowadzenie EEG (elektroencefalografu). Oznacza to, że sterowanie robotem będzie odbywało się za pomocą myśli. Jest do ambitne założenie ale jak najbardziej możliwe, pozostaje to kwestią czasu lecz nie wiadomo o jakim przedziale czasowym konstruktorzy mówią.

Magnat medialny Dmitriji Itskow poprzedni „dawca” twarzy dla wcześniejszej wersji androida, który również finansuje projekt Alisa mówi, że już niedługo roboty będą w stanie zastąpić ludzi w pracy, nie wiadomo tylko o jakie prace chodzi i ile naprawdę zajmie naukowcom czasu by wcielić pomysł w życie.

Wbrew pozorom jest to spory postęp w realizacji projektu 2045, naukowcy i inżynierowie twierdzą, że takie postępy będą widoczne coraz szybciej, co z tego wyniknie?Zobaczymy, jednakże po obejrzeniu filmików (niżej) momentami byłem przerażony jak bardzo mimika przypomina ludzką.

Dodaj komentarz