Czy czeka nas głód?

zywnosc-glodMimo, że głód jest wszechobecny w niektórych krajach, to ONZ ostrzega, że może się to przenieść na inne kraje.
Warunki pogodowe w USA i innych krajach spowodowały jeszcze większe zubożenie zapasów zboża, Ukraina która jest dużym eksporterem tego surowca w przyszłym roku planuje wprowadzić zakaz wywożenia zboża za granicę.
Przewidywane są różne scenariusze, zaczynając od dużego wzrostu cen żywności do zwiększenia się głodu na świecie, taki spadek zapasów zboża spowodowały niskie plony w tym roku, za które z kolei są odpowiedzialne warunki pogodowe.

W Stanach Zjednoczonych, Ukrainie itd. zapasy są na najniższym poziomie od 1974 roku.Popyt na światowym runku żywności wciąż rośnie a ONZ wydał oświadczenie przez swoją agencję FAO, że światowe zapasy są na wyczerpaniu.Najgorsze jest to, że ceny roślin jadalnych takich jak pszenica, kukurydza itp. są blisko poziomu który w 2008 roku spowodował zamieszki w 25 krajach.

Pesymistyczne scenariusze pokazują, że zapasy mogą skończyć się w każdej chwili co pozostawi miliony ludzi bez jedzenia, taki scenariusz jak pewnie się domyślacie może wywołać wielkie niezadowolenie co doprowadzi do obalenia wielu rządów.

Lester Brown przewodniczący Centrum Badań Polityki Lądowej w Nowym Yorku mówi, że popyt na żywność rośnie w zastraszającym tempie, i że tylko podjęcie natychmiastowego działania może nas uchronić przed brakiem dostaw żywności.

Żywność dla naszej cywilizacji jest kluczowa, bez niej byśmy nie istnieli jednakże w tych czasach kiedy to system zajmuje się dostarczaniem żywności do miast jesteśmy od niego uzależnieni. Ceny żywności są też wskaźnikiem w która stronę idzie nasza cywilizacja, brak zapasów żywności spowodowało upadek już nie jednej cywilizacji dlatego warto jest wziąć pod uwagę fakt, że w ostatnich 10 latach ceny żywności zwiększyły się dwukrotnie co z kolei pokazuje wagę problemu i w którym kierunku idzie ten system.

Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest to, że po raz 6 w ciągu 11 lat, ludzkość spożywa więcej niż wyprodukowała, ceny żywności są rekordowo wysokie i cały czas rosną.Więc póki co nowa era ludzkości zacznie się od światowych problemów z żywnością i jeżeli nie pojawią się innowacyjne i rewolucyjne pomysły owe problemy mogą stać się jeszcze gorsze.

Dodaj komentarz