Marsjański łazik Curiosity i konferencja NASA – Znalezisko czy nie znalezisko?

Curiosity-rocknest-NASA3 Grudnia Nasa miała przedstawić sensacyjną wiadomość którą zapowiadała kilkanaście dni wcześniej, w trakcie oczekiwania okazało się, że osoba która wygłosiła takie stwierdzenie mocno przesadziła a reporterzy zrobili również swoje podkolorowując całą informację.
Jak się szybko okazało do żadnego sensacyjnego odkrycia nie doszło, przynajmniej po części.

Tego dnia podczas konferencji naukowcy analizowali zebrane do tej pory próbki marsjańskiego podłoża i dzięki urządzeniu SAM (Sample Analysis At Mars), które zawiera w sobie podstawowe instrumenty pomiarowe zbadali próbki na różne sposoby.

Niektóre z nich zostały podgrzane do wysokiej temperatury i rejestrowano jakie pierwiastki się uwalniają podczas tego procesu.Pierwiastki jakie uzyskano to dwutlenek węgla, tlen i dwutlenek siarki, uzyskane H2O było zaskoczeniem dla naukowców ponieważ jest jego więcej niż przewidywano a ponadto ustalono, że marsjańska woda jest cięższa niż ziemska.Zebrane próbki wykazywały ślady innych związków organicznych lecz nie zostało to potwierdzone ponieważ nie wiadomo czy owe związki nie przyleciały z ziemi razem z łazikiem.

Niedługo minął 4 miesiące od lądowania łazika w kraterze Gale a już zostało wykonanych wiele pomiarów, które nie są jednak jednoznaczne. Obecnie łazik zebrał próbki z formacji „Rock Nest” gdzie został przez 30 dni lecz według planów już pod koniec roku zostaną wykonane pierwsze wiercenia na powierzchni Marsa.

Dodaj komentarz