Życie na Marsie jest i było

Mars-live-meteorsJak podaje Muzeum historii naturalnej z Londynu, zaraz pod powierzchnią marsa znajdują się wszystkie składniki potrzebne dla podtrzymania życia.
Jednak zamiast małych zielonych ludzików żyć na czerwonej planecie mogą proste mikroorganizmy które są odporne na niesprzyjające warunki Marsa.

Badania prowadzone przez Muzeum Historii Naturalnej na Uniwersytecie Aberdeen, wykazały, że składniki potrzebne do życia były pod powierzchnią planety przez większość swojej historii, podaje „Daily Mail”.

Kiedy w powierzchnię Marsa uderzały meteoryty, zachowywały się one jak naturalne „próbniki” wyrzucając kamienie spod skorupy w górę. Obserwując dane z Nasa Mars Reconnaissance Orbiter i ESA Mars Express spacecrafts (łazik) naukowcy zanalizowali kamienie z których okazało się że zawierają glin i składniki mineralne których skład chemiczny został zmieniony przez wodę.

Ziemia połowę swojego życia składała się z prostych mikroorganizmów które żyją pod powierzchnią, naukowcy twierdzą że tak samo może być z Marsem.

„Wszystkie składniki już są tam od zawsze ale tylko małe organizmy jedno komórkowe mogą tam przetrwać w tych warunkach.” Tak mówi Dr Joseph Michalski główny autor i geolog planetarny w Muzeum historii Naturalnej.

Mówi również, że byłby bardzo zaskoczony gdyby życie na Marsie miało nigdy nie istnieć, jeżeli odkryliśmy teraz proste życie w takich warunkach, a kiedyś mogło mieć miejsce bardziej rozwinięte życie, istnieje szansa że istnieje jeszcze do tej pory.

Znaleziono dowód na marsie w kraterze znanym jako krater „McLaughlin”Dowód dostarczył łazik, który odkrył że Marsjański krater mógł mieć podziemne jezioro. Nowe informacje pochodzą od badaczy analizujących dane z spektrometru od Nasa Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) dane zostały zebrane z powierzchni krateru który rozciąga się na 92 kilometry a jego głębokość wynosi 2,2 kilometra.W kraterze na pewno występowała woda ponieważ jak powiedziała NASA, występujące tam warstwy płaskich kamieni na dnie krateru zawierają w sobie węglan i minerały ilaste, które tworzą się w obecności wody.

Dodaj komentarz