Kolejna firma planuje eksploatację asteroid

Eksploatacja-asteroidJakiś czas temu pisałem o ekstrawaganckim pomyśle próby przechwycenia asteroidy i wykorzystaniu jej do budowy stacji kosmicznej na księżycu i wyeksploatowaniu z niej cennych minerałów.
Jak się okazuje pomysł zyskuje popularność bo już kolejna amerykańska firma na konferencji prasowej zapowiedziała plany wykorzystania kosmicznego górnictwa w praktyce.
Pomysł mimo, że już stary to zawsze był bardzo nieopłacalny ponieważ transport tych minerałów na ziemie przekracza możliwe zyski, lecz w erze powstawania prywatnych spółek kosmicznych takich jak SpaceX zaczęto ponownie patrzeć w stronę kosmicznego górnictwa.

Jednak nie chodzi o transport tych minerałów na Ziemię tylko bezpośrednio na stacje kosmiczne, które potrzebują cennych pierwiastków do systemów podtrzymywania życia oraz do innych celów. Wysyłanie ich z Ziemi czy na Ziemię jest bardzo kosztowne, więc firma Planetary Resoucres planuje stworzyć na księżycu bądź na orbicie, magazyny, które będą przechowywać zdobyte surowce.

Firma Deep Space Industries planuje wykorzystać zdobyte pierwiastki w przestrzeni kosmicznej takie jak wodór, tlen, żelazo i nikl do produkcji paliwa potrzebnego dla satelitów na orbicie bądź budowy zupełnie nowych obiektów.

Na ten moment mamy Międzynarodową stację kosmiczną (ISS), niedługo powstanie chińska stacja kosmiczna, a następnie stacja w punkcie L2, do tego dojdą prywatne stacje kosmiczne, które z pewnością będą zainteresowane zaopatrzeniem się w te cenne surowce i pierwiastki.

Plany firmy Deep Space Industries obejmują wysłanie w 2015 roku na orbite pojazdów o nazwie „Firefly”, które następnie wylądują na planetoidzie blisko ziemi i będą przez około sześć miesięcy badać i zbierać dane o składzie planetoidy, Następnym krokiem będzie wysłanie pojazdów o nazwie „Dragonfly” w celu pozyskania interesujących minerałów.

Wokół naszej planety rocznie zaobserwowanych zostaje tysiące asteroid, które zawierają w sobie wodę, metan czy nikiel, z tych pierwiastków można wyprodukować paliwo lub inne minerały.

Spółka zapowiedziała że szuka inwestorów do realizacji tych celów a pierwsze kroki zostały już zapowiedziane w tamtym roku gdzie firma Planetary Resources zapowiedziała budowę teleskopów do śledzenia i jednocześnie oszacowania wielkości asteroidów jak i określenia jakie zasoby mogą posiadać.Dzięki takiemu wykorzystaniu asteroid i planetoid stacje kosmiczne mogą bardzo szybko się rozbudować a co za tym idzie może zwiększyć się możliwość eksploracji kosmosu i być może już niedługo wycieczki na księżyc czy na stacje kosmiczne mogą przybrać bardziej realny obraz.

Dodaj komentarz