Od dawna wbrew pozorom zmysł węchu jest nie lada zagadką dla naukowców.
Zmysł węchu jest chyba najmniej poznanym zmysłem do tej pory, nie wiadomo jakie mechanizmy wchodzą w skład „poznawania” zapachu czy jego odczuwania. Wiemy po prostu że czujemy jakiś zapach i mimowolnie go nazywamy.
Oczywiście powstało wiele teorii na ten temat ale jedna z odważniejszych zakłada, że odpowiedzialna za węch jest… fizyka kwantowa.
Ostatnie badania na ludziach tchnęły życie na nowo w tą kontrowersyjną teorię.Obowiązująca teoria zmysł węchu opisuje jako że nas nos jest w stanie rozróżniać różne kształty molekuł zapachu czyli każdy zapach wchodzi do poszczególnego receptora i tylko do niego pasuje, można to porównać z kluczami gdzie na ogół każdy pasuje tylko do jednego zamka.
Dr Luca Turin z Fleming Biomedical Resarch Sciences Centre w greckim Vari postawił w 1996 roku odważną hipotezę że zmysł węchu działa nie na zasadzie odróżniania kształtu molekuł tylko bardziej jak dźwięk czyli na zasadzie wibracji.Czyli jeżeli zapach posiada konkretną częstotliwość może wejść w tzw zjawisko tunelowe co oznacza, że cząsteczką jest w stanie przekroczyć barierę potencjału o wysokości większej niż energia cząstki i przenika przez receptory powodując różne doznania węchowe.
Przeprowadzone badania na muszkach owocówkach potwierdzają ta hipotezę gdzie potrafiły rozróżnić molekuły w których atomy wodoru został podmienione na atomy deuteru z którego jądro składa się tylko z jednego protonu i jednego neutronu, w tym wypadku kształt molekuły nie uległ zmianie ale uległa zmianie wibracja przez co muszki były w stanie poczuć różnicę.
Aczkolwiek późniejsze badania na ludziach nie potwierdziły tego samego efektu jak u muszek, obecnie badacze postanowili ponowić eksperyment na ludziach tyle że tym razem molekuły były większe i zmieniono więcej wiązań gdzie kształt się nie zmienił ale zmiany wibracyjne były bardziej zróżnicowane i tym razem eksperyment się powiódł, użytkownicy eksperymentu byli w stanie wykryć różnicę.Oczywiście jeden eksperyment podejścia nie zmieni a wielu naukowców dalej podchodzi do pomysłu sceptycznie, twierdzą że nie zaprzeczają kwantowemu zapachowi ale również go nie potwierdzają.
Biorąc pod uwagę że wszystko jest w pewnym sensie wibracją biorąc pod uwagę materie dźwięk etc., można wnioskować, że nie inaczej dzieje się z zapachem.