Automaty 3D?

dreamboxTemat drukarek 3D czy biodrukarek był już u nas przerabiany jednak temat jest o tyle fascynujący że mimo, iż pojawił się stosunkowo niedawno to widać ciągle co nowe pomysły na wykorzystanie tej technologii. Projekt nazywa się „Dreambox” a powstał w wyniku frustracji trzech studentów (David Pastewka, Ricard Berwick i Will Drevno) którzy pomimo zafascynowania technologią druku 3D mieli utrudniony dostęp do tych urządzeń przez co postanowili stworzyć drukarki powszechnie dostępne. Tak samo jak na korytarzach widzimy automaty do kawy to niedługo być może zobaczymy takie automaty lecz zajmujące się drukiem przestrzennym.

Na uczelniach, w laboratoriach a nawet na ulicy takie automaty były by dostępne dla każdego, płacić za usługę można by było kartą zbliżeniową a projekt wysłać za pośrednictwem komputera do najbliższego punktu z „Automatem 3D” gdzie projekt został by wydrukowany a następnie wrzucony do wbudowanej szafki do której dostęp będzie miała tylko osoba posiadająca kod który dostanie przy realizacji zlecenia.

Projekt mógłby zostać zrobiony własnoręcznie lub można by było go wybrać z listy dostępnych gotowych trójwymiarowych modeli, co prawda możliwości takiego Automatu 3D były by ograniczone i póki co automat drukuje wyłącznie z bio-plastiku to wydrukować można by było np. akcesoria do urządzeń elektronicznych jak nowa obudowa do telefonu, podstawa do tabletu itp.

Ciekawym faktem jest to że projekt Dreamboxa nie ogranicza się jedynie do jednej tej samej drukarki 3D, która zostanie zainstalowana w automacie.W „Automacie” będą montowane drukarki różnych producentów dostosowane do potrzeb lokalnych, mimo że drukarka drukuje tylko z bio-plastiku w przyszłości jest planowany druk z np. ABS-u, nylonu, drewna i nawet metalu.

Co prawda koncepcja druku z drewna jest nieco zastanawiająca aczkolwiek możliwa tym samym zastanawiające jest kiedy owe automaty dostaną się do produkcji lub kiedy pojawią się na ulicach (W Polsce pewnie z 30 lat), póki co prototypy są zadowalające jak na druk małych obiektów jednak często jedna mała część potrafi nam uprzykrzyć cały dzień, szukając jej po sklepach i w internecie często musimy długo czekać zanim ją dostaniemy.Pamiętać trzeba że Dreambox jest jeszcze w fazie udoskonalania a potencjał tak samo jak z drukiem przestrzennym… jest duży.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz