Dokładnie 40 lat temu firma Motorola wprowadziła do swojej oferty pierwszy telefon komórkowy o nazwie DynaTac, który ważył 0,8kg a wielkością przypominał cegłę.
Prześledźmy zatem nieco historię i rozwój nowej ery w zdalnej komunikacji.
Trochę więcej o DynaTac
Głównym wynalazcą tego telefonu był Martin Cooper a projektem zajął się zespół Rudy’ego Kroloppa.Mimo że telefon został wypuszczony do obrotu 3 kwietnia 1973 roku to do użytku dopuszczony został dopiero w 1983 roku, czyli 10 lat później po wypuszczeniu telefonu na rynek. DynaTac pieszczotliwie nazywany butem lub cegłą dawał możliwość zapisania do 30 numerów w książce telefonicznej, mówienia słuchania i wybierania numerów. Telefon kosztował 3 995 dolarów czyli tyle ile samochód, bateria wystarczała na półgodzinną rozmowę a w stanie czuwania wytrzymywał 8 godzin. W dniu premiery ustawiła się długa kolejką ludzi którzy chcieli kupić urządzenie, jednak dzwonić z niego można było tylko z centrum Chicago.Funkcjonalność nie powala ale w tamtych czasach był to szczyt techniki, patrząc na możliwości współczesnych telefonów zdziwić się można że minęło jedynie 40 lat od powstania pierwszego telefonu.Dodać można że inspiracją dla Matina Coopera był komunikator Kapitana Kirka z serialu Star Trek.
Potrzeba matką wynalazków
Czyli potrzeba komunikacji, tak można określić główny motor, który pchał wynalazców do stworzenia lepszej, szybszej i dalekosiężnej komunikacji.Zaczęło się od znaków dymnych, poczty gołębiej, alfabetu morsa, aż doszliśmy do Antonia Meucci, który w 1860 roku był pierwszym konstruktorem telefonu.
Jako ciekawostkę mogę dodać, że powszechnie uważa się że to Aleksander Graham Bell pierwszy wynalazł telefon jednak wieloletnie badania historyczne opublikowane w 2002 roku mówią że „Meucci stworzył w swoim domu na Staten Island zaczątkowe połączenie telekomunikacyjne łączące piwnicę z pierwszym piętrem… zademonstrował swój wynalazek w 1860 i opublikował jego opis w nowojorskiej gazecie włoskojęzycznej… nie udało mu się zebrać wystarczających funduszy, aby opłacić całą procedurę patentową. „.
Powracając do telefonu komórkowego to następnym wielkim wynalazcą był nikt inny jak Nikola Tesla, człowiek który można powiedzieć że wynalazł świat współczesny. W 1881 roku Tesla opracował urządzenie do bezprzewodowej komunikacji a jego badania dały solidne fundamenty pod konstrukcję radia.Pierwsze próby komunikacji bezprzewodowej nastąpiły w latach 40 dwudziestego wieku czego wynikiem były na przykład radiotelefony w samochodach policyjnych które pozwalały na 6 rozmów nim padnie akumulator.
Firma Ericsson 1956 roku wprowadziła na rynek „przenośne” urządzenie do komunikacji o wielkości walizki i wadze 40 kilogramów, które pozwalało na rozmowy w obrębie 30 kilometrów od Sztokholmu.
Powoli do przodu
Jak wiadomo nie obyło się bez przeszkód, w latach 80 wprowadzono telefonie komórkową pierwszej generacji(1g), czyli wykorzystywanie w sieci radiowej telefonii analogowej. Jednak owa generacja potrafiła często tracić zasięg, brakowało roamingu (dzwonienie z zagranicy) czy transmisji danych, oraz słabe zabezpieczenia połączeń.Każda kolejna generacja rozwiązywała powoli problemy z przesyłem danych i doskonaliła jakość rozmów, zainteresowanie telefonami wzrosło pojawiła się konkurencja spadły ceny telefonów i do tej pory widzimy ciągle spadające ceny za rozmowy smsowanie etc.
Tworzący się Wszechświat
Od czasów udoskonaleń generacji telefonów szacuje się że rocznie wysyła się ponad 500 miliardów smsów na całym świecie, rozwój internetu i technologii dostępu do internetu za pomocą telefonu przyczyniło się do powstania Wszechświata informacji do którego dostęp już mamy za pomocą telefonu.„Cegły” zastąpiono na smartfony z dotykowym wyświetlaczem, kamerami, funkcjami rozpoznawania mowy i twarzy. Nowe funkcje i oprogramowanie potrafi rozpoznać właściciela telefonu po twarzy czy głosie, potrafi zrozumieć co mówimy i zaprowadzić nas gdzie chcemy, teraz telefon wie gdy na niego patrzymy i już są funkcje że nawet wie GDZIE patrzymy na wyświetlaczu i „bezdotykowo” uruchomić jakąś funkcję aplikację etc.Teraz możliwe są video rozmowy, oglądanie TV, słuchanie muzyki, granie w gry, dostęp do informacji no i oczywiście nie zapominając o zwykłych rozmowach…. bo w końcu kiedyś to była jego podstawowa (jedyna) funkcja.
A jak telefonia będzie wyglądać za 40 lat? Strach pomyśleć, zapewne wtedy jak i dziś nikt nie spodziewał się tego co będzie za te 40 lat.Pewne rzeczy można sobie wyobrazić lecz niektóre (jeszcze) pozostają poza zasięgiem naszej wyobraźni.