Turystyczne loty suborbitalne już niedługo?

Turystyczne-loty-suborbitalne-1Firma Virgin Galactic być może już niedługo będzie oferowała komercyjne loty suborbitalne gdzie każdy (kogo będzie stać) będzie mógł wybrać się w taki lot.
Firma będzie oferowała również umieszczanie małych satelitów na orbicie czy też misje naukowe.
A wszystko to innowacyjnym sposobem wynoszenia takich statków. Ich konstrukcja, ich pomysł polega nie na wystrzeliwaniu takiego z ziemi lecz z powietrza, statek kosmiczny wynoszony zostaje za pomocą samolotu na wysoki pułap 16 kilometrów co daje już dużą oszczędność w paliwie oraz daje dużą prędkość początkową.

Statek kosmiczny nazwany został SpaceShipTwo gdzie zmieści się 6 pasażerów i dwóch pilotów po wyniesieniu na pułap 16 kilometrów przez samolot WhiteKnightTwo statek odłączy się i będzie kontynuował wznoszenie się na wysokość ponad 100 km a linię atmosfery przetnie mniej więcej na wysokości 21 000 metrów.

Pasażerowie takiego statku przez około 10 min doświadczą stanu nieważkości i będą mogli poruszać się w tym czasie po kabinie, całość lotu będzie trwała 2,5 godziny więc lot suborbitalny zajmie małą część czasu całego lotu (a szkoda).

Turystyczne-loty-suborbitalne-2

29 kwietnia na stronie Virgin Galactic pojawiła się wiadomość o zakończonych sukcesem testach nowego silnika i przekroczeniu bariery dźwięku przez statek SpaceShipTwo „Po uzyskaniu około 14 kilometrów SS2 (SpaceShipTwo) został odczepiony od samolotu WK2 (WhiteKnightTwo) i po sprawdzeniu stanu technicznego i stabilności maszyny, piloci odpalili silniki po czym statek osiągnął pułap 16 kilometrów”.

Richard Branson współwłaściciel Virgin Galactic mówi, że po raz pierwszy jesteśmy w stanie potwierdzić, że wszystkie mechanizmy systemu działają bez zarzutu i nasz sukces osiągnięcia bariery dźwięku przez statek otwiera drogę do szybkiego rozwoju statku i realistycznego celu osiągnięcia lotów kosmicznych przed końcem roku. „Widzieliśmy dzisiaj tworzącą się historię i nie mogę być bardziej dumny niż wszyscy którzy byli świadkami tego testu”.

Jako że dla geeków i osób pragnących polecieć na lot suborbitalny to dobra wiadomość jednak muszę ostudzić ten zapał, jeżeli nie posiadacie dużej ilości gotówki póki co możecie o tym zapomnieć, co prawda jest nadzieja w szybko rozwijającej się technologii – jeszcze parę lat temu słyszeliśmy o podróżach na stacje kosmiczną za milion dolarów, teraz loty suborbitalne oferowane przez Virgin Galactic mają wynosić jedynie(sic!) 200 tysięcy dolarów za osobę plus 20 tysięcy depozytu (jak was stać to na stronie Virgin Galactic możecie złożyć rezerwację).Wbrew pozorom taka suma nie odstrasza, ponieważ do września 2011 roku zapisało się aż 500 osób pragnących polecieć na lot suborbitalny, w tym znane osoby takie jak Tom Hanks, Ashton Kutcher, Katy Perry, Brad Pitt i Angelina Jolie

Czy doczekaliśmy się ery turystyki kosmicznej tak bardzo wyczekiwanej przez wiele osób? Czy wraz z pierwszymi turystycznymi lotami suborbitalnymi technologia rozwinie się na tyle że będziemy mogli odwiedzać stacje kosmiczne lub powstanie turystyczna stacja kosmiczna? Sądzę że jest wiele osób które by tego chciały (sam się do nich zaliczam) być może wtedy kiedy będziemy mogli latać na stacje kosmiczną w tę i z powrotem duża część ludzkiej uwagi skupi się na eksploracji i rozwoju segmentu kosmicznego.

Na koniec ciekawa „Ploteczka” dotycząca Richarda Bransona o jego zakładzie z Tonym Fernandesem. 🙂

stewardessa3Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie bogaci tym bardziej miliarderzy lubią się zabawić. Do ciekawego zakładu doszło pomiędzy dwoma właścicielami linii lotniczych, w którym przegrany miał zostać… stewardessą u swojego przeciwnika.

Richard Branson, który jest właścicielem linii lotniczych Virgin jak i założycielem Virgin Racing jest czwartym najbogatszym miliarderem w Wielkiej Brytanii, założył się z Tonym Fernandesem właścicielem linii AirAsia, który również jest szefem Caterham F1 Team o to który zespół startujący w zawodach F1 Grand Prix Bahrajnu zdobędzie najwyższe miejsce.

Zespół Bransona zajął ostatnie 12 miejsce w rankingu a zespół jego przeciwnika zakończył zawody na miejscu 10 tym. W wyniku przegrania zakładu Richard Branson musiał przywdziać czerwony seksowny strój stewardessy, ogolić nogi i pomalować usta a później przez 6 godzin usługiwać pasażerom swojego przeciwnika jak i całej załodze w locie z australijskiego Perth do Kuala Lumpur w Malezji.

Jak widać na zdjęciach Bransona – zajęcie się spodobało, z uśmiechem (i szminką) na ustach w ogolonych nogach, czerwonym kubraczku.. z brodą i wąsami podawał napoje jedzenie przez cały lot(ku uciesze wszystkim w samolocie).Komentarze odnośnie zakładu był pełne pochwał dla Brandsona ze względu na jego poczucie humoru i dystans do samego siebie w przeciwieństwie do większości nadętych „poważnych” bogaczy.A niżej filmik i parę zdjęć.

Dodaj komentarz