Dzisiaj asteroida 2013 KB minie Ziemię

AsteroidaaaJest to kolejna asteroida, którą wykryto bardzo krótko przed jej przelotem w pobliżu Ziemi. Dostrzeżono ją dopiero 16 maja 2013, a co więcej do dziś astronomowie nie potrafią oszacować jej wielkości oraz dokładnej trajektorii.

W astronomii istnieje skala od 0 do 9 za pomocą której naukowcy oznaczają jak dużo wiadomo o danej asteroidzie i jak duże jest zagrożenie związane z niepewnością co do uzyskanych wyliczeń. 0 oznacza że wszystko jest pewne a o danym obiekcie wiadomo właściwie wszystko, podczas gdy 9 oznacza, że nie wiadomo praktycznie nic. Asteroida 2013 KB uzyskała w tej skali oznaczenie 8, co oznacza, że wiele kwestii jest niepewnych, co oczywiście budzi pewne obawy co do możliwości powtórzenia się sytuacji z sprzed kilku miesięcy z Czelabińska.

Asteroida 2013 KB przeleci w odległości około 12 milionów kilometrów od Ziemi, więc na tyle sporo, że nie powinniśmy się specjalnie martwić, jednak kolejny raz obiekt tego typu został zauważony bardzo późno, co przypomina raz po raz, że na chwilę obecną nie mamy żadnego skutecznego systemu wczesnego dostrzegania i przeciwdziałania niespodziankom takim jaka miała miejsce w Czelabińsku.

Dodaj komentarz