Ostara to wiccańskie święto, które korzeniami sięga do tradycji wierzeń germańskich. Jego inną nazwą jest Mały Sabat. Tego dnia świętuje się nadejście Bogini, która przynosi ze sobą odrodzenie i odnowę całej przyrody, dopiero co przebudzonej z zimowego snu. Święto Ostary obchodzone jest w wiosenną równonoc (okolice 21 marca) albo przy okazji pierwszej po równonocy pełni Księżyca.
Swoją nazwę Święto przyjęło od imienia bogini Ostary. Pod imieniem Ostara, Bogini Wiosny czczona była w niemalże całej kontynentalnej Germanii, a na Wyspach Brytyjskich jej imię zostało przekształcone w Eostre (stąd dzisiejsze Easter: Wielkanoc). Ostara wyobrażana jest jako młoda kobieta odziana w biel, z wiankiem z kwiatów na głowie, promienna i radosna jak pierwsze ciepłe wiosenne dni.
Święto to nazywane jest też Alban Eiler, czyli Światło Ziemi, Dniem Pani czy Festiwalem Drzew. Słowiański odpowiednik to Święto Jaryły lub Jare Święto.
Przesilenie wiosenne – radość
Ostara to początek wiosny i pora radowania się ze zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością. To czas narodzin i manifestacji budzącej się do życia przyrody. To odrodzenie życia i początek okresu płodności; w tym czasie nowe zastępuje stare. Wiosna to pora pełna życia i miłości, a jej efektem jest powstawanie nowych istnień. Ostara to także festiwal światła, szczęścia i radości, której ma starczyć na cały następny rok. To czas, w którym trzeba cieszyć się z końca zimy i powrotu przyrody do życia.
Przeczytaj także: Na czym polega święto Imbolc?
Symbole Ostary
Najbardziej popularnym symbolem jest jajko. Wymieszane białko i żółtko to mieszające się ze sobą pierwiastki żeńskie i męskie. Podobnie jak w tradycji chrześcijańskiej, jajko symbolizuje nowe życie i odrodzenie. Mniej znane są symbole płodności – zające i króliki. Od nich wywodzą się zajączki wielkanocne, które są obecne na większości Świątecznych kartek. Wywodzi się to z legendy, według której Ostara uratowała przed śmiercią małego ptaszka. Bogini zamieniła go w zająca. Niestety, wciąż składał jajka. Zając zamienił tę wadę w zaletę. Malował składane jajka i ofiarowywał je Ostarze. Z tego powodu stał się jej symbolem.
Symbolicznie zając łączony jest z Księżycem i jego żeńska energią, tak jak Księżyc rodzi się wieczorem wschodząc na nieboskłon i umiera rano, aby wieczorem znowu się odrodzić, tak zając stał się symbolem odrodzenia i nieśmiertelności. Ostarowy zajączek z czasem przekształcił się w „wielkanocnego króliczka”.
Jak świętować?
Przesilenie wiosenne to okres radości i czczenia przyrody. Świętuje się je, sadząc rośliny i zbierając zioła. Możemy skorzystać z magicznej siły, która płynie z aktu sadzenia i wzrastania i potraktować go jako symboliczne zaszczepienia w nas i w naszym życiu czegoś, co chcemy, by w nim trwało i wzrastało.
Szczególnie ważne są gałązki wierzbowe z kotkami – zapewniają ochronę domu i rodziny przez całą wiosnę. Na powitanie wiosny przynosimy do domu ucięte gałązki wierzby, które – gdy zakwitną – utworzą puchate kotki (zwanie popularnie baziami). Niewielu ludzi wie, że ma to na celu zapewnić ochronę domu na całą wiosnę.
Ostara to także odpowiedni moment na oczyszczenie ludzi i pomieszczeń z negatywnej energii nagromadzonej podczas zimy, np. przez okadzanie szałwią. Możemy zamieść podłogę wierzbową miotłą i spalić wszystkie wymiecione nieczystości, aby oczyścić mieszkanie z negatywnych energii. Możemy pracować w tym czasie również nad swoją wewnętrzną równowagą, harmonizacją energii czakr, równoważeniem energii męskich i żeńskich.
Koniecznie przystrój dom świeżymi kwiatami – czerwone tulipany zapewnią ci miłość, żółte żonkile – bogactwo. Pamiętaj, rozpoczyna się czas radości! Musisz się do niego przygotować, a twoje pozytywne nastawienie bardzo wpłynie na to jak przeżyjesz okres przesilenia wiosennego.
A może marzanna?
Zwyczaj tworzenia marzanny jest coraz mniej popularny. Czasami jeszcze przygotowuje się ją w szkołach, aby uczcić początek wiosny i przegonić zimę. Jej wykonanie jest też sposobem na pozbycie się swoich prywatnych problemów. Marzanna symbolizuje wszystko, co złe. To najprostszy sposób by wyrzucić ze swojego życia wszystko, co złe i cieszyć się światem po przesileniu wiosennym.
Żeby przygotować marzannę, potrzebujesz patyka, wstążek i kartek, na których napiszesz to, co przeszkadza ci cieszyć się życiem. Pożegnaj się ze wszystkim, co sprawia, że twoje życie nie jest wspaniałe. Nudna praca? Zbędne kilogramy? Problemy sercowe? Wszystko to opisz! Kartki owiń dookoła patyka i obwiąż wstążeczkami. To twoja mini marzanna, którą możesz utopić ku chwale Ostary. Najlepiej będzie, jeśli wrzucisz ją do jeziora lub rzeki, ale pamiętaj – koniecznie wróć do domu inną drogą. Inaczej stara bieda Cię odnajdzie.
Przeczytaj także: Czy w 2020 polecimy w kosmos?