Tajemnice Wszechświata. Wszystko powstało z białej dziury?

biała dziura - co to jest

Teoria powstania wszechświata zawarta w teorii Wielkiego Wybuchu znana jest naukowcom i opinii publicznej już od dawna. Teoria ta zakłada, że zarówno przestrzeń, materia, jak i czas powstały w wyniku początkowej osobliwości – gwałtownej eksplozji, która spowodowała powstanie ogromnej przestrzeni zwanej Wszechświatem. Nawet teraz naukowcy nie mają jednak pewności co do tego, co tak naprawdę istniało przed wielkim wybuchem oraz co tak naprawdę go wywołało. Czy odpowiedzią na to pytanie może być coś, na nazwano białą dziurą?

Czym jest Biała Dziura?


Przeczytaj także: Czy w 2020 polecimy w komos? Zobacz, jak zapowiada się dalsza eksploracja kosmosu


Biała dziura to teoretyczne przeciwieństwo czarnej dziury. Ten obiekt po raz pierwszy został opisany przez brytyjskiego astrofizyka Freda Hoyle’a w 1957 roku. Zgodnie z pierwotną teorią, białe dziury mogą być rodzajem pól grawitacyjny ulokowanych wokół ciał niebieskich o dużej masie, takich jak gwiazda, planeta czy czarna dziura. Czarna dziura jest obiektem o takiej masie i gęstości, że wchłania nawet cząsteczki światła. Jej nazwa powstała w związku z potwierdzoną teorią, że obiekt nie odbija niczego – włącznie z padającym promieniowaniem elektromagnetycznym.

W teorii biała dziura jest absolutnym przeciwieństwem – znacznie lepiej poznanych – czarnych dziur. Według hipotez, to właśnie biała dziura generuje obszar, który charakteryzuje się wyrzucaniem energii wpływającej na jej osobliwość. Czarna dziura jest przypomnieniem o białej, podczas gdy biała dziura jest zapowiedzią dobrze znanej czarnej dziury. Jest tylko jedna z hipotez, które obecnie sprawiają nie lada problem fizykom.

Inna teoria, opublikowana w 1935 roku stwierdza, iż model czarnej dziury jest połączony z białą dziurą za pośrednictwem mostu określanego przez fizyków jako tunel czasoprzestrzenny (ang. wormhole). Owe tunele zostały skategoryzowane jako wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wewnętrzne tunele łączą miejsce i czas w ramach jednego uniwersum, natomiast tunele zewnętrzne łączą miejsca z różnych wszechświatów.

Na bazie tej teorii powstała kolejna hipoteza dotycząca multiświata, czyli zbioru wszechświatów. Inne wymiary byłyby ze sobą połączone i istniałyby równolegle. Zgodnie z tą teorią, atomy wypadające z czarnej dziury wpadają do białej dziury i błyskawicznie wylatują w innym, równoległym wszechświecie, jednak z przyszłości do przeszłości. Dlatego właśnie biała dziura nazywana jest w teorii odwróconą w czasie czarną dziurą.

Czy Wielki Wybuch może być skutkiem istnienia białej dziury?

Wśród teorii na temat genezy Wielkiego Wybuchu coraz bardziej popularna staje się hipoteza, zgodnie z którą przyczyną Wielkiego Wybuchu było właśnie otwarcie się białej dziury. Ze względu na fakt, iż białe dziury wyrzucają ogromne ilości materii, stają się prawdopodobnym „sprawcą” powstania wszechświata.

Należy jednak mieć na uwadze, że białe dziury są w tym momencie jedynie figurami teoretycznymi. Nie ma żadnego naukowego dowodu na to, że istnieją. Do tego wielu naukowców – z astrofizykami na czele – wciąż uważa, iż jest to fikcyjna konstrukcja matematyczna, która w odpowiedni sposób określa materię wokół czarnej dziury. Obecnie temat wymaga głębszego poznania oraz zgromadzenia dowodów na to, że faktycznie jest to hipoteza, której warto dać szansę.

Dodaj komentarz