Internet z balonów od Google

Project-Loon-GoogleGoogle chce udostępnić na całym świecie darmowy, szybki internet. Aby tego dokonać wymyślono dość zaskakujący pomysł. Google chce stworzyć siec balonów unoszących się w stratosferze wraz z całym niezbędnym sprzętem, zdolnych do kontrolowanego lotu przez około 100 dni (po tym czasie będą w kontrolowany sposób lądować aby uzupełnić zapasy helu etc.)

Obecnie rozpoczęto testy w Nowej Zelandii gdzie wypuszczono 30 próbnych balonów. Balony napełniane helem mają na pokładzie baterie słoneczne, oraz możliwość wykorzystania energii wiatru – wszystko to co zapewni im możliwość bezpiecznego i kontrolowanego lotu na wysokości 20 kilometrów nad ziemią. Internet dostarczony za pomocą balonów ma być porównywalny z siecią 3G lub nawet szybszy.

Jest to naprawdę zaskakująca koncepcja choć jak się okazuje rozwiązanie to może zwyczajnie okazać się najtańszym możliwym w realizacji pomysłem wyprzedzając zarówno koncepcję korzystania z nadajników naziemnych jak i używania drogich satelit. Jeden balon zapewnia obecnie łączność na obszarze około 40 kilometrów kwadratowych.Poniżej znajdziecie film pokazujący realizację tego śmiałego projektu.

Dodaj komentarz