Próby wyhodowania tego organu trwają od dawna lecz nie zawsze z pozytywnym skutkiem, chorób wątroby jest dużo a jeszcze wiele więcej ludzi umiera z powodu niewydolności wątroby spowodowanej przez uzależnienie od alkoholu czy innych używek.
Ostatecznym posunięciem dla osoby cierpiącej na schorzenie wątroby jest jej przeszczep ale do tego dochodzi wiele czynników przez które przeszczep może się nie udać nie wspominając już o tym że zawsze musi być odpowiedni dawca. Dlatego badania nad hodowaniem organów trwają od dawna i powoli ludzkość ma w tym jakieś osiągnięcia.
Takim osiągnięciem pochwalić się mogą Japońscy naukowcy, którym udało się wyhodować trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby, według magazynu „Nature” w przyszłości będzie można hodować inne organy ludzkie.
Naukowcy z uniwersytetu w Jokohamie wyhodowali fragment wątroby z komórek macierzystych a dokładnie z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, o tym wspominałem jakiś czas temu a dokładniej o sposobie gdzie dorosłe już komórki cofa się w rozwoju do komórek macierzystych a następnie kieruje się kierunkiem ich rozwoju by przekształcały się np. w wątrobę.Tym oto sposobem udało się Japończykom uzyskać komórki nazywające się hepatocytami czyli podstawowy budulec miąższu wątroby z którego składa się 80% tego narządu, a także komórki śródbłonka i komórki mezenchymalne.
Prof. Takanori Takebe powiedział, że komórki zmieszano w laboratorium by sprawdzić czy będą się rozwijać, okazało się że w sposób podobny jak w embrionie komórki zaczęły się łączyć i tworzyć trójwymiarową strukturę, następnie uzyskaną formę wszczepiono myszom i ku ogólnemu zadowoleniu naczynia krwionośne połączyły się z krwiobiegiem gryzonia. Wedle opinii Prof. Takebe dopiero za około 10 lat będzie można wykorzystać w pełni wyhodowaną wątrobę do transplantologii jednak o wiele wcześniej będzie można wypróbować wykorzystanie hepatocytów do regenerowania zniszczonej wątroby wprowadzając je do krwiobiegu chorego.Sposób jaki udało się wykorzystać do wyhodowania wątroby może sprawdzić się również z innymi narządami i już prof. Takebe zapowiedział próby z innymi organami.