Dead Can Dance – mistyczna podróż przez meandry duszy

DeadCanDanceJeśli mówić o muzyce mistycznej, dotykającej strun naszej duszy i poruszającej najgłębiej, muzyce magicznej w której można poczuć, że na ten świat składa się coś więcej niż to co widzi szkiełko i oko – to właśnie Dead Can Dance jest zespołem, który należy polecić każdej wrażliwej, inteligentnej osobie, gdyż zauważyłem, że do takich właśnie najbardziej muzyka Dead Can Dance potrafi trafiać.

Dead Can Dance to zespól grający muzykę jaką można określić mianem połączona muzyki sakralnej oraz etnicznej i generalnie dawnej, z rożnymi nadającymi jej unikatowego charakteru dodatkami. Zespól powstał w 1981 roku i opiera się na dwóch tworzących go filarach – wokaliście i multiinstrumentaliście Brendanie Perrym oraz równie utalentowanej wokalistce i multiinstrumentalistce Lisie Gerrard. Te dwa wspaniale głosu są nieodłączną częścią wyjątkowego muzycznego pejzażu Dead Can Dance uzupełnianego przez oszczędne, ale idealnie dobrane dźwięki rożnych ciekawych instrumentów.

Zespól rozwiązał się w 1998 roku, pozostawiając wielką pustkę na muzycznej scenie, ponieważ ze względu na swoją wyjątkowość nie posiadał i nie posiada żadnych godnych naśladowców. Brendan Perry i Lisa Gerrard zajęli się swoimi indywidualnymi projektami muzycznymi, po czym w 2005 roku zeszli się, jednak tylko w ramach trasy koncertowej (z której mamy fantastyczny koncertowy album z doskonałym wykonaniem ich utworów na żywo), aż w końcu w roku 2011 ziściło się marzenie fanów, grupa zeszła się i rozpoczęła pracę nad nowym albumem, którego efekt poznaliśmy w 2012 roku ku zachwytowi i radości, jaką wywołał album Anastasis.

A zatem przejdźmy do najważniejszego, czyli do samej muzyki i posłuchajmy wybranych utworów jak zwykle z zaledwie kilku wybranych albumów, a do poznania całości oczywiście zachęcam. Tym razem podam tylko albumy z których pochodzą utwory, bez dodatkowych komentarzy, ponieważ nic co mógłbym powiedzieć nie odda w pełni tej muzyki i nie wyjaśni zawartego w niej czaru.

Dead Can Dance – The Serpent’s Egg (1988)

Dead Can Dance – Aion (1990)

Dead Can Dance – A Passage in Time (1991)

Dead Can Dance ‎- Enigma Of The Absolute (1993)

Dead Can Dance – Into the Labyrinth (1993)

Dead Can Dance – Toward the Within (1994)

Dead Can Dance – Spiritchaser (1996)

Dead Can Dance – Anastasis (2012)

Czekaliśmy 15 lat na kolejny studyjny album Dead Can Dance i powiem Wam, że jest wspaniały. Polecam całą płytę, a co miłe, od samej premiery można jej słuchać za darmo ze strony zespołu.

Prawie godzinę spędziłem starając się zdecydować krótką z wersji tego utworu otwierającego nowy album Dead Can Dance Wam pokazać. W końcu wybrałem tą kameralną wersję. Poniżej natomiast nieoficjalny teledysk, jeden z kilku jakie znalazłem, dość ciekawie zrobiony, który też postanowiłem dołączyć.


Dzięki tej książce dowiesz się, dlaczego cierpmy. Odważne dusze – Robert Schwartz

Życie w poprzednich wcieleniach. Opisuje je Wędrówka dusz Michaela Newtona


Dodaj komentarz