Droga do nieśmiertelności.

TelomereWedług badań Brytyjskiego Uniwersytetu Nottingham, niektóre ciała zwierząt posiadają zdolności regeneracji komórek, które mogą zapobiegać procesu starzenia.
Prace tego uniwersytetu wiążą się z ludzkim zdrowiem i poszukiwaniem sposobu na pokonanie starości i chorób z nią związanych.
Zespół, który bada zjawisko wiecznej młodości mówi, że polega ono na funkcjonowaniu pojedynczych komórek, a dokładniej na kopiowaniu materiału genetycznego. Zwinięte w chromosomach DNA jest chronione przez tzw. telomery, przypominające z wyglądu jak skuwki na końcach sznurowadeł. Wraz z procesem starzenia telomery skracają się, a komórki macierzyste z czasem stają się mniej skuteczne. Okazuje się jednak, że skracanie telomerów można zatrzymać, a dokonać tego może enzym telomeraza.

Odkrycie sposobu działania tego enzymu zostało nagrodzone Nagrodą Nobla w 2009 roku.U ludzi aktywność tego enzymu szybko spada wraz z wiekiem. Nie dotyczy to komórek nowotworowych, które potrafią się dzielić bez końca.

Jednak okazało się, że są organizmy, które opanowały ten mechanizm. Są nimi wirki należące do Płazińców, rozmnażające się przez podział, dysponujące telomerazą są praktycznie nieśmiertelne.Co więcej udało się naukowcom odnaleźć gen, który odpowiada za regulację aktywności telomerazy – jednak naukowcy jeszcze muszą zrozumieć jak te nieśmiertelne zwierzęta podlegają ewolucji.Naukowcy mówią, że może uda się wykorzystanie tego sposobu hamowania niszczenia telomerów u ludzi, jednak ten temat ciągle podlega spekulacjom.Oczywiście niektóre bardziej złożone organizmy (ryby, żółwie, małże), mają opanowany mechanizm hamowania starości, dzięki czemu mogą dożywać kilkuset lat, lecz nie wiadomo czy ich sposób regeneracji jest podobny do mechanizmu wirków.Jeżeli naukowcom się poszczęści, za jakiś czas będziemy w stanie skutecznie przedłużać sobie życie.

Dodaj komentarz