Delfiny oficjalnie uznane za zwierzęta które posiadają osobowość

DelfinyOsobowoscIndie są pierwszym krajem na świecie, który nadał formalnie status „posiadania osobowości” delfinom, a przy tej okazji zasygnalizowano, że należy zapewnić tym stworzeniom specjalnie traktowanie zważywszy na ten fakt. Jest to pewien przełom biorąc pod uwagę, że przez wieki zwierzęta traktowane były jako „przedmioty”, dziś dzięki badaniom biologów morskich wiemy coraz więcej o tych niezwykłych ssakach.

Delfiny jak się szacuje posiadają inteligencję sześcioletniego dziecka, choć nie jest to moim zdaniem do końca wymierny znacznik i jest on raczej zaniżony. Delfiny prowadzą swoje życie towarzyskie, nadają sobie imiona – delfin wybiera swoje imię pod koniec pierwszego roku życia i oznajmiwszy je innym członkom swojej społeczności od tego momentu jest tak nazywany przez inne delfiny. Oczywiście dla nas słyszalne jest to jako forma specyficznych gwizdów, jednak mowa delfinów jest ewidentnie bardzo złożona i z pewnością nie w pełni słyszalna i wychwytywana dla nas. Delfiny potrafią rozpoznać swoich znajomych po głosie nawet po 20 latach rozłąki.

DelfinyOsobowosc2Decyzja o przyznaniu tego specjalnego statusu została podana przez Hinduskiego Ministra Środowiska i Lasów. W deklaracji przedstawiono postulat, że w związku ze specjalnym statusem jako świadomych istot posiadających osobowości, delfinom powinny przysługiwać specjalne prawa.Nie sposób nie zauważyć, że taka deklaracja to wynik bardziej duchowej natury Hindusów w których kraju nieco inaczej podchodzi się do spraw ducha niż w świecie zachodnim. Mimo wszystko deklaracja oparta została o solidnie naukowe badania i nie ma żadnych wątpliwości co do faktu, że delfiny to samoświadome istoty obdarzone osobowością. Miejmy nadzieję, że jest to pierwszy krok na drodze poprawy i zmiany podejścia nie tylko do delfinów ale także do innych zwierząt.

Dodaj komentarz