Chiński podbój kosmosu

ChinskiPodbojKosmosuPisaliśmy niedawno o tym, że Chiny rozpoczęły program badań naszego Księżyca i właśnie wysłano tam księżycowy łazik, który będzie badał jego powierzchnię. Chiny posiadają jednak ambicję długoterminowego programu kosmicznego, który jeśli się powiedzie może stać się nowym graczem na arenie podboju kosmosu. Chiny zapowiedziały plany budowy kosmicznej bazy rakietowej, która wykorzystywano by zarówno do celów militarnych jak i jako bazę do wystrzeliwania kolejnych misji kosmicznych na inne planety.

Ambitne plany Chin co do podboju kosmosu zakładają obecnie budowę własnej stacji kosmicznej do roku 2020, następnie w roku 2030 planowane jest pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu, a następnie w 2050 roku ustanowienie militarnej i naukowej obecności chińczyków w postaci zamieszkiwanej przez nich Księżycowej bazy.

Czy te plany się spełnią czas pokaże, osobiście zapowiedzi militarnego wykorzystania księżyca traktuję trochę jako straszak i przechwałki, gdyż wątpię aby społeczność międzynarodowa w tym Stany Zjednoczone spokojnie patrzyły jak Chiny budują wyrzutnie rakiet balistycznych na Księżycu i tym podobne wynalazki. Niemniej jednak ambicje Chin w zakresie podboju kosmosu należy traktować poważne.

Dodaj komentarz