Odkryto nieznaną powłokę ochronną układu słonecznego.

uklad-sloneczny-powlokaSondy NASA Voyager 1 i 2, które od 35 lat podróżują z prędkością ponad 61 tysięcy kilometrów na godzinę i kierują się w stronę gwiazd położonych w odległości wielu miliardów lat świetlnych od Ziemi dokonały interesującego odkrycia. Nasz Układ Słoneczny otoczony jest ochronnym „bąbelkowym” polem magnetycznym. Według wstępnych analiz te swego rodzaju bańki mają około 160 milionów kilometrów szerokości i są pierwszą linią obrony życia na Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Średnica pęcherzyków powoduje, że sonda przebija się przez zaledwie jeden z nich przez parę tygodni. Według naukowców odkryte przez Voyagery magnetyczne pęcherzyki otaczają swego rodzaju wzburzoną piankową powłoką ochronną cały nasz Układ Słoneczny.

„Nigdy nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy taką pianę na skraju systemu słonecznego, ale tak jest” – stwierdził z zaskoczeniem Jim Drake z Uniwersytetu Maryland.

Życiu na Ziemi nie grozi więc promieniowanie kosmiczne ani galaktyczna fala z centrum galaktyki, która według rozmaitych proroków zagłady miałaby spowodować kataklizmy o skali globalnej w 2012 roku. Chroni nas olbrzymie magnetyczne pole siłowe, które zapobiega wszelkim kosmicznym zagrożeniom z zewnątrz w postaci fal promieniowania kosmicznego. Co oznacza, że m.in. pan Patryk Geryl i kilku innych wieszczących zgubne efekty kosmicznego promieniowania z jądra galaktyki, muszą na nowo zrewidować swoje teorie.

Dodaj komentarz