Ajurweda jako styl życia

ajurweda dla zdrowia

Stopniowo nadeszła epoka, w której coraz bardziej cenione są naturalne metody lecznicze. Naturalność to jednak nie wszystko. Rozwój ducha, higiena umysłu, wpływ myśli na nasze ciało oraz otoczenie odkrywany jest na nowo. Ajurweda jest hinduskim systemem wiedzy medycznej, który patrzy na człowieka w sposób holistyczny. Umysł, ciało i dusza. Harmonia między tymi trzema aspektami życia prowadzi do pełni zdrowia oraz szczęścia.

Ajurweda – trochę historii

Nieznana jest dokładna data powstania tego systemu medycyny, natomiast wiele wskazuje, że rozwijała się już w starożytności. Najstarsze zapisy na temat ajurwedy znaleźć można w Wedach, czyli świętych księgach hinduizmu. Księgi te najprawdopodobniej powstały pomiędzy 1500 a 500 rokiem przed naszą erą i są zapisem ilustrującym wiedzę człowieka o świecie. Od 1979 roku ajurweda uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia, jako jedna z koncepcji zdrowia i terapii.

Styl życia w ajurwedzie

Ajurwedyjski styl życia jest nie tylko leczniczym sposobem na choroby organizmu. Jest to sposób na osiągnięcie życiowej harmonii i równowagi. Dzięki takiemu podejściu można również zapobiegać chorobom, podtrzymywać zdrowie i wydłużać swoje życie. A to wszystko zostaje osiągnięte bez środków leczniczych medycyny zachodniej, która często stosuje inwazyjne i chemiczne metody leczenia. Ajurweda nie tylko leczy – uczy też między innymi jak się odżywiać, jak dbać o ciało oraz umysł, jaki wykonywać podstawowe codzienne czynności. Równowaga jest czymś, czego potrzebuje dzisiejszy zabiegany i zestresowany świat. Harmonia zostaje osiągnięta dzięki zastosowaniu zdrowej diety, ziół, ćwiczeń, masaży oraz medytacji. Dzięki temu każda osoba, która zastosuje zasady ajurwedy łatwiej poradzi sobie ze stresującą codziennością oraz wyzwaniami. Istotną kwestią jest włączenie w swój codzienny grafik jogi oraz medytacji, która pozwoli na wyciszenie i uspokojenie umysłu po całym dniu wykonywania zadań z napiętego grafiku.

ajurweda sposób na zdrowie

Metoda osiągania równowagi w ajurwedzie

Według ajurwedy (poczytaj o niej tutaj) ludzi można sklasyfikować w odpowiedni sposób, dzięki któremu każda osoba będzie wiedziała, nad czym powinna pracować, aby osiągnąć harmonię w swoim życiu. Tak zwane dosze są energiami w ciele człowieka, które reprezentują pięć elementów: ziemię, wodę, ogień, powietrze i eter.

Wyróżnia się trzy dosze, które są połączeniem dwóch żywiołów. Są to: vatta, pitta oraz kapha. W każdej z osób jedna z dosz jest zawsze dominującą. Leczenie według tego systemu leczniczego rozpoczyna się po rozpoznaniu typu konstytucyjnego danej osoby. Żadna z dosz nie powinna być dominująca. Harmonia zostaje osiągnięta w momencie, gdy następuje zrównoważenie wszystkich dosz, czyli sprowadzenie ich do podobnego poziomu.

Dzisiejszy duży wybór pomiędzy technikami leczniczymi pozwala wybrać najkorzystniejszą metodę indywidualnie dla każdej osoby, która pragnie osiągnąć równowagę i być szczęśliwym. Warto przyjrzeć się opisywanemu systemowi bliżej i sprawdzić jej działanie we własnym życiu jednocześnie polepszając swoje zdrowie.

 

Jedna odpowiedź

  1. AnnaMaria 4 lata temu

Dodaj komentarz