Celtyckie symbole

celtyckie symbole

Celtowie to lud europejski, który po dziś dzień jest przedmiotem zainteresowania kulturoznawców i historyków, ale nie tylko. Plemiona celtyckie stanowiły zagrożenie dla antycznych potęg – Grecji i Rzymu, jak i sporo od nich czerpały. Niesamowite jest to, że do dziś istnieją rejony, w których przetrwał język celtycki, a celtyckie symbole pojawiają się w motywach biżuterii, tatuaży i w innych dekoracyjnych celach. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jakie jest pochodzenie symbolu, który zdobi ich pierścionek lub wisior.

Węzeł celtycki czyli Triquetra

Celtyckie symbole niosą ze sobą wielowymiarowy przekaz. Triquetra to jeden z najbardziej popularnych znaków, który zalicza się do grupy celtyckich symboli. Jest symbolem doskonałości. Patrząc na jego splątaną, lecz harmonijną strukturę, nietrudno zgadnąć, że obrazuje nierozerwalną perfekcyjną więź. Ma moc chronienia przed kłamstwem, a więc i pomówieniami i złudzeniami.

Krzyż celtycki

Symbolizuje celtycką wiarę. Koło może mieć wiele znaczeń. Bywa łączone z nimbem wieczności, Eucharystią, słońcem… Wedle jednej z ciekawszych legend krzyż celtycki symbolizuje oczekiwanie na ewangelię. Odnosi się też do triumfu życia nad śmiercią. Niektórzy dopatrują się w nim połączenia świata materialnego z duchowym i umożliwienia przemieszczania się między nimi.

krzyż celtycki

Plecionka Tarczy

Celtyckie symbole reprezentuje także Plecionka Tarczy. Jak sama nazwa wskazuje jej przeznaczeniem jest ochrona. Celtowie mieli w zwyczaju umieszczać ten symbol na tarczach wojowników.

Plecionka Wieczności

Jest symbolem niekończącego się koła życia, jakim jest przykładowo cykl przemian pór roku. Można interpretować Plecionkę Wieczności bardzo swobodnie, na przykład poprzez ujrzenie w niej referencji do wieczności.

Spirale

Można spotkać się ze spiralami podwójnymi, potrójnymi i poczwórnymi. Spirale są odniesieniem do ducha. Oznaczają zwycięski balans pomiędzy wewnętrzną sferą świadomości, a jej zewnętrznym kształtem. Niektórzy dopatrują się w nich kosmosu, fal wody bądź niebios.  

Wilk

Pośród znaków, jakimi są celtyckie symbole, wilk odnosił się do mocy księżycowej. Posiada wiedzę i intuicję, która nie jest dostępna innym stworzeniom. Jest postrzegany jako stworzenie przyjazne Celtom, które pomaga im w polowaniach i ostrzega przed zagrożeniem.

Cernunnos

Bóstwo z rogami, któremu Celtowie oddawali cześć, jest dzisiaj symbolem bardzo tajemniczym. Niewiele wiadomo o Cernunnosie. Pojawia się na kamiennych rzeźbach, znajdowanych w Europie, stąd wiadomo, że posiada poroże jelenia. Obrazowano go zwykle ze zwierzętami łownymi.

Magiczne celtyckie symbole znajdziesz tutaj: https://www.czarymary.pl/c_48_170_705_runy_celtowie_wikingowie_symbole_celtyckie_i_symbole_wikingow

Dodaj komentarz