Moc olejków eterycznych i aromaterapii

olejki eteryczne

Otaczanie się przyjemnymi zapachami bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie, zarówno somatyczne, jak też psychiczne. Olejki eteryczne mogą poprawiać komfort emocjonalny człowieka, mogą wyciszać, łagodzić stres i niepokój, a także pomagać w uporaniu się na przykład z dokuczliwym bólem głowy. O tym wszystkim mówi aromaterapia, czyli leczenie za pomocą zapachu.

Olejki eteryczne na jesień i zimę

Cudownymi zapachami lubimy otaczać się szczególnie jesienią i zimą. Jest to związane między innymi z tym, że jednym z atrybutów aromaterapii pachnące świeczki i woski – idealne na chłodne wieczory. Bardzo często stosowane są też olejki eteryczne, których używa się w specjalnie przygotowanych kominkach zapachowych. To właśnie tam wkłada się malutkie świeczuszki nazywane tea light, do których można dodać kilka kropel olejku eterycznego. Tutaj znajdziesz swoje ulubione zapachy: https://www.czarymary.pl/c_9335_9337_aromaterapia_olejki_eteryczne

Jakie zapachy są wyjątkowo przyjemne na chłodne pory roku? Wszystkie rozgrzewające aromaty, kojarzące się z przyprawami takimi jak cynamon czy imbir, goździki, a także z pomarańczą czy żurawiną i jabłkami. Otaczanie się pięknymi zapachami to właśnie element aromaterapii. Mają one koić zmysły i przywoływać miłe skojarzenia, relaksować i uspokajać. Można używać ich również w kosmetykach: w aromaterapii stosuje się na przykład pachnące peelingi i masła do ciała, gorące świeczki do masażu, sole do kąpieli o różnych aromatach.

olejki eteryczne

Aromaterapia w służbie zdrowia

Aromaterapia to nie tylko poprawianie komfortu psychicznego. Zapachy mają nie tylko redukować napięcie i stres, wprowadzać w stan rozluźnienia, przywołując skojarzenia z miłymi chwilami i miejscami – mogą działać też pobudzająco i dodawać energii, a także pomagać w radzeniu sobie na przykład z bólem głowy, zmęczeniem i brakiem sił witalnych. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju orzeźwiające cytrusowe aromaty, ale też na przykład zapach lawendy. W przypadku problemów na przykład z bólem zatok i katarem świetnie będą działały pachnące olejki z drzewa herbacianego lub olejek eukaliptusowy. Mają one nie tylko cudowny uzdrawiający aromat, ale też działanie przeciwzapalne, obkurczające i odkażające. To właśnie moc aromaterapii – liczy się zapach konkretnego olejku eterycznego, ale też jego inne właściwości. W końcu olejki eteryczne są pozyskiwane z roślin, które działają w różny sposób na organizm człowieka, bo zawierają w sobie różne substancje aktywne.

Aromaterapia dla każdego z nas

Aromaterapia to sposób na poprawę nastroju oraz zdrowia, który naprawdę nie kosztuje dużo. Piękne pachnące olejki eteryczne z różnych roślin można kupić czasami za kilka złotych. To naprawdę najlepsza inwestycja na zbliżające się długie jesienne wieczory. Kilka złotych, a w swoim otoczeniu można wyczarować klimat rodem z pachnącego ogrodu, z pomarańczowego gaju albo pola lawendy prosto z Prowansji.

 

Dodaj komentarz