Kult potrójnej bogini

potrójna bogini

Dla wielu osób magia ma ogromne znaczenie. Niektórzy z nas ciągle wierzą w czary, w różnorodną symbolikę przedmiotów oraz w niecodzienne zjawiska. W okazji Dnia Kobiet dziś nieco o potrójnej bogini. Co warto o niej wiedzieć? Jaka wygląda i co symbolizuje?

Kult potrójnej bogini

Według wierzeń Wicca, boskość przejawia się w każdym aspekcie codziennego życia. Wiccanie wierzą, że wszystko co istnieje zawiera siły boga i bogini. Teraz jednak skupimy się na aspekcie żeńskim. Potrójna bogini ma reprezentować według jej wyznawców intuicję, opiekuńczość, bierność oraz kierowanie do własnego ciała. W przyrodzie ma za zadanie ofiarowanie nowego życia. Według jej wyznawców, rodzaj żeński cieszy się większym uznaniem niż rodzaj męski. Wiccanie identyfikują się z kobietą, która jest kultywowana przez nich jako matka – ziemia. Według nich powinno jej się okazywać szacunek i oddawać cześć.

Dlaczego potrójna bogini?

Bogini ta ujawnia się w trzech głównych postaciach. Ma to związek z przyrodą, a dokładnie z fazami księżyca. Pierwsza faza księżyca to pierwszy objaw bogini. W tej fazie wychodzą na jaw cechy takie jak: zalotność, uwodzicielstwo czy niedostępność dla płci przeciwnej. Cechuje się ona wówczas uczciwością, niezależnością i samodzielnością. Druga faza to tzw. matka czyli księżyc w pełni. Określana jest do kobiet ciężarnych. Cechuje się ona opiekuńczością oraz bezgraniczną miłością. Faza ta często jest również spotykana w mitologii jako wizerunek matki w osobach np. Gai czy Isztar. Trzecia faza księżyca to starucha. Cechuje się mądrością, stabilizacją duchową i emocjonalną. Jest przedstawiona jako kobieta doświadczona, z ogromnym życiowym bagażem.

potrójna bogini

Gdzie znajdziemy wizerunek potrójnej bogini?

Potrójna bogini występuje w twórczości Roberta Gravesa, w neopogańskich religiach oraz wicca. Obecnie jej wizerunek można znaleźć w biżuterii (jako wisiorek, amulet) dostępnej w wielu w sklepach posiadających przedmioty o ciekawej symbolice. Symbol ten przedstawia również mitologiczne trzy siostry przeznaczenia, które kierują życiem człowieka. Od narodzin, przez życie, aż do śmierci. I tak w kółko.

Podsumowując, potrójna bogini to bardzo ważny amulet dla każdej kobiety, która doskonale wpisuje się również we współczesne czasy. Symbolizuje wszystkie cechy kobiece oraz wszystkie doświadczenia i fazy, przez które ta musi przejść we własnym życiu. Nie należy jej się bać. Wręcz przeciwnie – dla wielu kobiet może stanowić patronkę, która je wspiera, broni, opiekuje się nimi i chroni w trudnych chwilach życia. Potrójna bogini oznacza słynną trójkę czyli przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, Ma to związek z trójfazowym cyklem księżyca. Według niektórych – księżyc posiada cztery fazy co jednoznaczne jest z tym, że bogini ma wówczas czwartą twarz – panią nowiu lub ciemną pannę. Stanowi ona przejście między panną a staruszką.

Dodaj komentarz