Chiński Nowy Rok 2020 – jaki będzie i które zwierzę jest jego patronem?

chiński nowy rok 2020

W Europie Sylwester obchodzony jest zawsze 31 grudnia. Nieco inaczej wygląda to w Azji – chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, a jego data zależy od układu Słońca i Księżyca. Kiedy wypadają najbliższe związane z nim obchody i co warto wiedzieć na ich temat?

Kiedy przypada chiński Nowy Rok?

Chiński Nowy Rok, nazywany też Świętem Wiosny, to jedno z najważniejszych wydarzeń dla Chińczyków. Jego data ustalana jest na podstawie kalendarza księżycowego i zawsze przypada między 21 stycznia a 20 lutego, w dniu, kiedy księżyc jest w nowiu. W roku 2020 będzie to 25 stycznia. Co ciekawe, obchody trwają aż piętnaście dni, z czego trzy pierwsze są wolne od pracy.


Przeczytaj także: Jakie rytuały odprawić na Nowy Rok?


Chiński Nowy Rok 2020 – jakie zwierzę jest jego patronem?

Chińczycy – podobnie, jak Europejczycy – wyszczególniają dwanaście znaków zodiaku. W Azji są to zwierzęta. Różnica między oboma systemami polega jednak na tym, że w astrologii chińskiej zwierzęcy patroni rządzą całym rokiem, a nie tylko miesiącem. W związku z tym 25 stycznia rozpocznie się Rok Szczura, który będzie trwać aż do 11 lutego 2021. Astrologowie z Chin łączą zwierzęta również z pięcioma żywiołami. Rok 2020 upłynie pod patronatem szczura, którego żywiołem będzie metal.

Co to oznacza? Aby się tego dowiedzieć, warto sięgnąć do charakterystyki poszczególnych znaków zodiaku. Szczur jest pierwszym w kolejności zwierzęcym patronem. Osoby, które urodziły się w roku jego panowania charakteryzują się między innymi inteligencją, elastycznością, pracowitością, sprytem, ale też uporem. 2020 będzie więc szczęśliwy dla tych ludzi, którzy potrafią przekuć te cechy w osobisty lub zawodowy sukces. Rok szczura sprzyja poważnym zmianom na lepsze – trzeba tylko wykazać się zdecydowaniem, pewną dozą przebiegłości, odwagą i konsekwencją w dążeniu do celu. Z pewnością warto zastosować te wskazówki na co dzień. Być może dzięki temu chiński Nowy Rok 2020 stanie się początkiem nowej, niezwykłej przygody.

Jak obchodzony jest Chiński Nowy Rok?

Chińczycy świętują w towarzystwie członków rodziny – nierzadko pokonują spore odległości, aby spotkać się z najbliższymi i wspólnie powitać nowy rok. Najważniejszym dniem jest wigilia Święta Wiosny, kiedy to odbywa się uroczysta kolacja w gronie rodzinnym. W jej trakcie tradycyjnie spożywa się między innymi pierożki i ryby, a wszystkich potraw powinno być na stole osiem – jest to bowiem liczba symbolizująca szczęście. Powszechnym zwyczajem jest też przystrajanie domów i ulic na czerwono. Obchodom towarzyszą również parady, koncerty, korowody z lwami i smokami, a także niezwykle popularne strzelanie petardami.

Niektóre z tych tradycji nawiązują do legendy o potworze nazywanym Nianem – przed laty miał on nawiedzać Chińczyków pod koniec każdego roku. Po jakimś czasie odkryto, że Nian boi się ognia, hałasu i czerwieni, dlatego też zaczęto przepędzać go przy pomocy czerwonych dekoracji i fajerwerków.

Obchody chińskiego Nowego Roku kończą się Świętem Latarni. Jest to jedna z najstarszych uroczystości Chińczyków, podczas której ozdabiają oni ulice pięknymi lampionami, przebierają się w różne stroje i uczestniczą w zabawach tanecznych.


Przeczytaj także: Talizmany i amulety, które zapewnią pomyślność w Nowym Roku


Dodaj komentarz