Cywilizacje prekolumbijskie – Majowie, Aztekowie i Inkowie

cywilizacje prekolumbijskie

Cywilizacje prekolumbijskie zamieszkujące oba kontynenty Ameryki, to prastare ludy, które owiane są aurą mistycyzmy i tajemniczości. Znane są głównie z pięknej spuścizny w postaci piramid oraz innych niezwykłych świątyń, krwawej mitologii, wspaniałych dzieł sztuki, ale również z niesamowitych wynalazków, które nieznane były cywilizacji zachodu. Jakie ludy zamieszkiwały te tereny, co o nich wiemy i jakie znaczenie dla współczesnego świata miały? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule. Wymienimy trzy główne kultury, które zdecydowanie zdominowały tamtejszy świat. Mimo, że istniało wiele drobnych plemion oraz narodów, to właśnie one zapisały się na stałe na kartach historii.

Aztekowie

Jest to cywilizacja, która zamieszkiwała tereny obecnego Meksyku. Ich stolica, Tenochtitlan, wytyczyła granicę obecnego Mexico City. Aztekowie przybyli z klanu Aztlan. Widząc orła zjadającego węża na krzewie opuncji, zdecydowali się w tym miejscu założyć miasto, uznając, że to znak od bogów. Aztekowie żyli głównie dzięki uprawom. Mieli niezwykłe osiągnięcia w rzemiośle, szczególnie jubilerskim. Wynaleźli także pismo hieroglificzne oraz kalendarz słoneczny. Byli bardzo wojowniczym i ekspansywnym ludem. Nieustannie podbijali okoliczne terytoria, sprowadzając do swoich miast niewolników, którzy byli przeznaczeni na ofiarę dla ich bóstw. To całe makabryczne oblicze Azteków, przyczyniło się do znaczącego zwiększenia wiedzy chirurgicznej wśród ich lekarzy.


Czy człowiek jest rdzennym mieszkańcem Ziemi? A może pochodzi z Marsa?


Majowie

Każdy słyszał o kalendarzu Majów, zgodnie z którym koniec świata miał nastąpić w roku 2012. Ta wysoko rozwinięta cywilizacja zamieszkiwała tereny południowo-wschodniego Meksyku, Belize, Gwatemalę oraz Honduras, czyli zasadniczo przesmyk między obiema Amerykami. Do ich spuścizny należą ogromne piramidy, pałace oraz kamienne boiska do gry w piłkę. Majowie również posługiwali się hieroglifami, stworzyli własny system liczbowy oraz niezwykły system rachuby czasu. Do upadku Majów przyczyniła się, podobnie jak w przypadku Azteków, inwazja konkwistadorów, którzy praktycznie całkowicie wybili tamtejsze cywilizacje.

Sprawdź, jakich amuletów używali Majowie i Aztekowie >>

Inkowie

Inkowie to niesamowicie fascynująca kultura, która była pod względem technologicznym zdecydowanie bardziej rozwinięta od wszystkich okolicznych kultur. Mieszkanie w bardzo wysokich górach, przekraczających nierzadko 3000 m n.p.m wymusiło na Inkach stosowanie specjalnych rozwiązań, którymi nie mogła pochwalić się żadna cywilizacja. Do najbardziej spektakularnych należały mosty linowe, które specjalnie splecione, rozciągały się pomiędzy górskimi graniami, pozwalając ludziom na bezpieczne i szybkie poruszanie się po tym górskim królestwie. Najciekawsze zdecydowanie jest ich pismo, które opierało się na supłach, wiązanych w odpowiedniej odległości od siebie, na wąskiej lince. Zamieszkiwali tereny Ameryki Południowej, głównie Peru oraz Ekwador, ale po części również Chile,  Kolumbię, Boliwię, a nawet Argentynę.

Wszystkie te cywilizacje zapisały się na kartach historii. Niestety, duża część dziedzictwa została wyniszczona przez europejczyków. Jednak pamięć oraz aura mistycyzmu owijające te cywilizacje, przetrwała do dzisiaj.

Dodaj komentarz