Mindfulness jest specjalnym treningiem uważności i umysłu, dedykowanym zwłaszcza dla osób mających problemy ze stresem i złymi emocjami, oraz depresją i uzależnieniami, negatywnie wpływającymi na jakość życia i dobre samopoczucie. Stał się on najnowszym trendem w dziedzinie rozwoju osobistego, pozwalając istotnie wpływać na naszą codzienną egzystencję.
Na czym polega mindfulness?
Mindfulness jest treningiem, nawiązującym do technik medytacyjnych i buddyzmu. Polega na świadomym skupieniu uwagi na aktualnych doznaniach, przeżywanych w danej chwili. W trakcie ćwiczeń nie należy kierować myśli do zdarzeń z przeszłości, ani zastanawiać się nad możliwymi, przyszłymi sytuacjami. Tego typu doświadczenie sprzyja wyciszeniu, skupieniu, bez nadmiernych emocji i wcześniejszych poglądów. Wprowadzenie umysłu w stan najwyższej świadomości pomaga w osiągnięciu harmonii w emocjach, sprzyja nauce koncentracji i relaksu, uczy radzić sobie ze stresem oraz zyskać uspokojenie w nerwowych sytuacjach.
Jakie efekty osiągniemy, prowadząc trening uważności?
Dzięki dobrze przeprowadzonemu treningowi uważności, nauczymy się czerpać energię z życia, ciesząc się ze wszystkich, nawet prostych rzeczy. Będziemy doskonale radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, nie pozwalając im zawładnąć naszym życiem. Nauczymy się spokoju i życia w harmonii ze wszystkimi. Osiągniemy pełnię akceptacji, świadomości samego siebie oraz otwarcia na innych. Będziemy mogli przeżywać pozytywne emocje, zmniejszyć naszą nadreaktywność i podatność na ujemne oddziaływanie środowiska, w którym żyjemy, oraz poprawić nasze zachowanie. Według niektórych badań, ćwiczenie uważności pomaga także skupiać się podczas pracy, niwelując problem niepożądanego błądzenia naszych myśli w stronę tematów niezwiązanych z obecną działalnością.
Rodzaje treningów uważności
Wyróżniamy dwa rodzaje treningów uważności:
– Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli MBSR. To inaczej Redukcja Stresu Oparta na Uważności. Jest to podstawowy i najpowszechniejszy trening umysłu, będący formą terapii w wielu placówkach medycznych, ośrodkach szkoleń i uniwersytetach.
– Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT), czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności. Jest ona poszerzoną wersją MBSR, mającą na celu zapobieganie nawrotom depresji, bezsenności, zaburzeń lękowych i uzależnień.
Treningi uważności opierają się na wskazówkach trenera podczas kilku spotkań w tygodniu, w czasie trwającej 8 tygodni terapii. Osoby trenujące Mindfulness mogą również ćwiczyć w domu, bazując na instrukcjach z płyt CD.
Mindfulness jest z powodzeniem stosowany jako technika psychoterapii. W trakcie sesji uczymy się dostrzegać i przyjmować emocje oraz uczucia, nie pozwalając im negatywnie wpływać na nasze życie oraz sprzyjając koncentracji na teraźniejszości.
Korzystając z możliwości, jakie daje nam Mindfulness, możemy uwolnić się od chaosu myśli i nadmiaru emocji, towarzyszących nam w codziennym życiu. Dzięki systematycznym ćwiczeniom osiągniemy pełnię spokoju, oraz zaczniemy doskonale radzić sobie ze stresem i negatywnymi sytuacjami, które destrukcyjnie działają na nasze dobre samopoczucie.