Czy leki homeopatyczne są szkodliwe?

Czy cukier i woda mogą leczyć? Jak to możliwe, że wysokorozcieńczone substancje znajdujące się w lekach homeopatycznych znajdują coraz więcej zwolenników? Czy cudowne ozdrowienia po przyjmowaniu tych substancji to tylko efekt placebo?

Niemałe kontrowersje wzbudziło wśród Polaków powołanie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym kierunku studiów podyplomowych poświęconego homeopatii. We Francji, gdzie homeopatia ma bardzo dużo zwolenników, istnieje już 17 takich wydziałów na różnych uczelniach. W Wielkiej Brytanii również można studiować homeopatię, a sama królowa Elżbieta, jak zresztą cała rodzina królewska, stosuje leczenie homeopatyczne. Jej osobisty lekarz, dr Peter Fisher, który jest także redaktorem naczelnym czasopisma naukowego publikującego liczne badania z dziedziny homeopatii, przekonuje, że ta metoda jest bezpieczna i w wielu przypadkach skuteczna. Powołując się na ponad setkę przeprowadzonych dotychczas badań twierdzi, że ta, uznawana za alternatywną, metoda leczenia daje zaskakujące efekty szczególnie w leczeniu alergii, chorób górnych dróg oddechowych oraz zapalenia ucha środkowego u dzieci.450413145

Co ciekawe, nawet dr Fisher przyznaje, że obecna medycyna nie do końca rozumie, na czym polega działanie leków homeopatycznych. Być może związane jest to z faktem, że opiera się ono na zupełnie innej zasadzie niż działanie konwencjonalnych leków. Tradycyjna medycyna koncentruje sie na zwalczaniu objawów ich przeciwieństwami (stosują leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwwrusowe czy antybiotyki), natomiast w homeopatii podobne zwalcza się podobnym. Dodatkowo, homeopaci twierdzą, że lepiej przyjąć mniejszą dawkę leku niż większą. Być może to właśnie ten fakt sprawia, że wielu pacjentów nie wierzy w skuteczność homeopatii? Konwencjonalni lekarze przyzwyczaili nas przecież do przyjmowania coraz większej ilości tabletek w coraz wyższych dawkach, do których nasz organizm szybko się przyzwyczaja.

Najbardziej kontrowersyjny jest chyba jednak skład i sposób wytwarzania leków homeopatycznych – ich przeciwnicy przekonuja, że to woda i cukier, a rzekome aktywne molekuły to zwykłe brednie, mające źródło w okultyzmie. Tymczasem specjaliści od medycyny konwencjonalnej ekscytują się doniesieniami o tak zwanych nanocząsteczkach – cząsteczkach tak małych, że ich jedna krawędź ma szerokość zaledwie atomu. Nanocząsteczki zmieniają zachowanie innych cząstek w roztworze w tak zasadniczy sposób, że obecnie wykorzystuje się je do dostarczania substancji leczniczych do odpowiedniej części ciała pacjenta (przykładem mogą być leki stosowane w chemioterapii). Dawka potrzebnego leku jest drastycznie zmniejszona, co w konsekwencji redukuje efekty uboczne.

Prawdopodobnie to właśnie te cudowne nanocząsteczki są odpowiedzialne za skuteczność leków homeopatycznych. I to dzięki energii tych małych molekuł składniki w nich zawarte są efektywne. Prowadzone obecnie badania kliniczne wyjaśniają na poziomie chemicznym i fizycznym sposób działania takich substancji, wskazując na zmiany strukturalne i potwierdzając skuteczność homeopatii.

Kto wie, być może juz za kilka lat homeopatia podzieli los setek innych metod leczenia uznawanych niegdyś za czyste szarlataństwo? Już teraz zarówno Unia Europejska, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje ją za jedną z metod terapeutycznych, a korzysta z niej aż 150 tys. lekarzy na całym świecie. Byłaby to prawdziwa rewolucja w świecie medycznym – terapia, która jest skuteczna i nie przynosi negatywnych skutków ubocznych. Twój organizm na pewno byłby ci wdzięczny za takie delikatniejsze, mniej agresywne traktowanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób działa homeopatia, a także jak jeszcze możesz naturalnie i łagodnie uzdrawiać swoje ciało, sięgnij po książkę autorstwa Burke Lennihan Zdrowie z natury, wydaną przez Wydawnictwo Illuminatio.

2 komentarze

  1. Kalael 9 lat temu
  2. Elvive 9 lat temu

Dodaj komentarz