Czym są czakry i jak wpływają na nasze życie?

czakry

Zgłębiając tematykę energii życiowej, alternatywnych metod leczenia czy nawet jogi, prędzej czy później każdy natknie się na takie zagadnienie jak czakry. Czym tak naprawdę są i co dla nas oznaczają?

Co to są czakry?

Trudno o jednoznaczną definicję, lecz najtrafniejsze będzie stwierdzenie, że czakry to ośrodki (okręgi) energii ulokowane wzdłuż kręgosłupa – od jego podstawy, aż do czubka głowy. Każda z nich odpowiada za inny aspekt życia, począwszy od kwestii czysto fizycznych, przez emocjonalne, po sprawy mentalne. Zator w którymkolwiek z punktów prowadzi do zaburzenia całego przepływu energii i równowagi, co odbija się na naszym samopoczuciu i prowadzi do negatywnych wydarzeń oraz chorób w sferze, której dotyczy określona czakra. Oczyszczone pozwalają natomiast energii na to, by swobodnie płynęła, zapewniając pomyślność i odnoszenie sukcesów. Sposobów na ich odblokowanie jest wiele – choćby poprzez medytację i zdrowy tryb życia. Pomagają w tym także kolory, bowiem do każdej z nich przypisana jest określona barwa, która pomaga przy oczyszczaniu.

Jakie czakry wyróżniamy?

Choć niektórzy stosują odmienne klasyfikacje, to ogółem przyjmuje się wyznaczenie siedmiu głównych punktów. Wymienione będą w kolejności od tej ulokowanej najniżej, aż po tą znajdującą się na samym szczycie głowy.

czakry

Czakra podstawy (korzenia)

Ulokowana w podstawie kręgosłupa, odpowiada za podstawowe instynkty i poczucie bezpieczeństwa. Jej zaburzenia prowadzą do ogólnego zagubienia, depresji, bezsilności. Takie osoby ciągle dostrzegają jakieś zagrożenie i nie potrafią poczuć się stabilnie oraz bezpiecznie. Wśród problemów zdrowotnych mogą wystąpić hemoroidy, ogólne osłabienie organizmu, a u mężczyzn problemy z prostatą. Do łapania równowagi przydają się codzienne czynności związane z pracą w ziemi czy medytacja z odpowiadającym temu punktowi kolorem czerwonym.

Czakra sakralna (witalna)

Związana z witalnością, seksualnością i twórczością. W przypadku zaburzeń nie można w pełni odczuwać radości i blokowane są też wszelkie twórcze myśli. Wśród chorób mogą nastąpić problemy z odczuwaniem łaknienia i zaburzenia hormonalne. Odpowiada jej kolor pomarańczowy.

Czakra splotu

Znajdująca się w miejscu splotu słonecznego. Odpowiada za pracowitość, siłę wewnętrzną i wolę oraz rywalizację. Brak równowagi będzie skutkował brakiem asertywności, unikaniem konfrontacji i poddawaniem się woli innych. Choroby w przypadku tej czakry będą dotyczyły żołądka i wątroby. Pomaga przy niej medytacja na słońcu (żółty kolor) oraz uprawianie sztuk walki.

Czakra serca

Towarzyszy jej kolor różowy, odpowiada za wszelkie konstruktywne odczucia, empatię i współczucie. Przy zaburzeniach osoby te są skupione na sobie i nie zwracają uwagi na innych. Mogą się pojawić wszelkie choroby dotyczące serca. W jej opanowaniu pomaga obcowanie z naturą.

Czakra gardła

Odpowiadają jej odcienie błękitu. Jeżeli nie funkcjonuje najlepiej to odczuwamy wypalenie, niechęć i żal do innych. Stajemy się mało komunikatywni. Pojawiają się problemy z głosem i układem oddechowym.

Czakra trzeciego oka

Odpowiedzialna za intuicję, spostrzegawczość i koncentrację. W przypadku problemów odczuwane się kłopoty ze wzrokiem, chorobami oczu i pamięcią. Do jej opanowania konieczne jest wyciszenie i wsłuchanie się w siebie.

Czakra korony

Jest to ostatnia i najwyższa z czakr. Dotyczy spraw intelektualnych, pojmowania tego co nas otacza i otwartości na wiedzę, więc brak równowagi będzie negatywnie wpływał na te aspekty. By poprawić jej działanie przydaje się przede wszystkim systematyczna medytacja.

Dodaj komentarz