Jak wróżyć z wosku? Zasady i odczytywanie podstawowych symboli

Jak wróżyć z wosku

Wróżenie z wosku kojarzy się przede wszystkim z Wieczorem Andrzejkowym. Nie jest to jednak praktyka zarezerwowana tylko na taką okazję. Wskazuje na to choćby fakt, że coraz więcej wróżek youtuberek decyduje się na wykorzystanie wosku w swoich wróżebnych praktykach. Metoda ta, poza tym, że może zniechęcać ryzykiem narobienia bałaganu woskiem, podczas wróżenia (czego ryzyko, w raz z praktyką można zminimalizować) pozwala znaleźć odpowiedzi na różnorodne pytania formułowane na co dzień. Warto więc nauczyć się praktykować wróżenie z wosku, nie tylko po to, by zadziwić sprawnością przeprowadzania wróżb podczas Andrzejek, ale także by samemu uzyskiwać upragnione odpowiedzi, nie tylko od święta.

Wróżenie z wosku – przygotowanie

Miejmy w pamięci, że wróżenia z wosku mimo wszystko warto podejmować się przy szczególnych okazjach – takich właśnie, jak Andrzejki (noc z 29 na 30 listopada), z tego względu, że jest to starodawna, słowiańska świąteczna tradycja, a podczas tego typu świąt zasłona pomiędzy światem przodków, a obecnymi pokoleniami staje się na tyle cienka, że mogą oni aktywnie wpływać na wróżbę. Tak wróży się tradycyjnie – wybierając dzień związany ze słowiańskim, pogańskim świętem, kiedy zaciera się granica między żyjącymi na ziemi, a zaświatami. Miejmy także świadomość, że pytać można o wszystko, bo chociaż tradycja lania wosku pierwotnie dotyczyła młodych, niezamężnych panienek i miała na celu pozwolić samotnym ustalić tożsamość ukochanego, tradycja ta uległa zmianom i nie trzeba jej się obecnie kurczowo trzymać. Oczywiście wciąż można pytać przy pomocy wosku o tematykę miłosną, nie musi być to tylko jedyny temat, jaki poruszamy podczas wróżb. Kiedyś wosk mogły lać tylko niezamężne kobiety, dziś to praktyka dostępna dla każdego. Każdy posiada również w domu narzędzia, potrzebne do tego typu wróżenia. Do przeprowadzenia wróżby potrzebujemy dużej świecy (lub kilku małych), miskę z zimną wodą (albo wannę), rondelek (świece roztapiamy w garnku) i klucz z dziurką. Jak widać więc, wbrew pozorom, wróżba ta nie wymaga wielkich starań i przygotowań, należąc do wróżb stosunkowo prostych.

Wróżenie z wosku – podstawowe zasady

Jak więc wykonać taką wróżbę? W kilku prostych krokach. Po pierwsze roztapiamy wosk w rondelku, a następnie przelewamy przez dziurkę od klucza, pozostawiając wosk do ostygnięcia. Po drugie, powstałe po rozlaniu wosku kształty, po wystygnięciu należy wyjść z miski lub wanny, do których je przelaliśmy, tak, by nie uległy zniszczeniu. Po trzecie wreszcie znajdujemy jakieś źródło światła i oświetlamy powstały kształt tak, by rzucał na ścianę cień – z tego właśnie cienia będziemy wróżyć. Nad wynikiem wróżby warto zastanawiać się wspólnie, zachowując towarzyski, społeczny charakter tradycji tych wróżb. Mimo, że kluczowy dla wróżenia jest cień, kształt samego wosku także można wziąć pod rozwagę. Czy to w charakterze uzupełnienia wróżby wypływającej z cienia, czy też jako samodzielną wróżbę, zwłaszcza, jeżeli cień nic nam nie mówi. Jeżeli opisana tu praktyka wydaje się nam zbyt prosta i przez to nurząca, pamiętajmy, że wróżenie można urozmaicić, np. wybierając do praktyki kolorowe, bądź pachnące świece, gwarantujące ciekawe, budujące klimat doznania podczas wróżenia. Pamiętajmy także, by stanowisko po wróżeniu uprzątnąć, z naciskiem na używany do lania wosku garnek – powinien być to garnek stary, którego nigdy nie będziemy już używać. Można schować go i przeznaczyć tylko do przeprowadzania wróżb (może uda się pozyskać garnek od mamy, czy babci, co nada przedmiotowi aury tradycji?), przez co sami stworzymy pewnego rodzaju zwyczaj.

Wróżenie z wosku – podstawowe symbole 

Kształtów, które może przyjąć wosk jest tyle, ile rzeczy na świecie, a trzeba do tego jeszcze dodać interpretatorów i to, że każdy patrzy na dany kształt przez pryzmat swoich własnych, indywidualnych przekonań i wyobrażeń. Istnieje jednak kilka kształtów podstawowych, które warto znać, by wróżba przebiegała sprawnie. Oto one, wraz z wyjaśnieniem.

1. Człowiek – poznanie nowej miłości

2. Słońce – powodzenie, olśnienie, odnalezienie własnej drogi w życiu

3. Motyl – zwiastun transformacji

4. Klucz – zwiastuje odkrycie jakiejś tajemnicy

5. Krzyż – oznacza to, ze ten, komu wypadła taka wróżba, jest chroniony przez siły wyższe

Kształtów może być oczywiście więcej, bądźmy więc otwarci na szukanie wyjaśnień i wnieść do tej praktyki nieco nowości – po prostu googlując znaczenia w telefonie, albo odwrotnie – zdając się całkowicie na intuicję, decydując o tym, co mówi symbol, poprzez to, co mówi serce. W każdym razie dobrze jest zachować otwartość na poznawanie symboli, bo to właśnie wnosi do tej praktyki, tak prostej w przeprowadzeniu, powiew świeżości.


Zobacz także:

Tasseomancja – wróżenie z fusów. Zasady i odczytywanie podstawowych symboli

Anielskie karty – jak rozkładać i odczytywać wróżby?

Dodaj komentarz