Joga dla ciała i ducha

joga

Obecnie nie sposób chyba spotkać osoby, która nie słyszałaby o jodze. Joga zdążyła zagościć już na stałe zarówno w przedszkolach, korporacjach i ośrodkach odnowy duchowej, jak i w prywatnych domach jej praktyków. Ta prastara indyjska sztuka umożliwia swoim adeptom utrzymanie mięśni i układu szkieletowego w zdrowiu, zaś ośmiostopniowa ścieżka jogi kieruje ich umysły w stronę pełnej harmonii.

Na czym polega praktyka jogi?

W przypadku jogi trudno jest mówić o jednym, zunifikowanym sposobie działania – mamy tu raczej do czynienia z wielością złożonych systemów pracy nad cielesną i duchową formacją człowieka. Najbardziej rozpowszechnione z nich na Zachodzie to HathaJoga, której głównym elementem stało się praktykowanie asan (jogicznych ułożeń ciała), oraz Ashtanga, oparta na dynamicznych przejściach pomiędzy asanami, połączonych z odpowiednią modulacją oddechu.

W przypadku Ashtanga Jogi pojawia się również termin „ośmiostopniowa ścieżka jogi” – jest to dosłowne tłumaczenie nazwy tego nurtu jogicznego. Wywodzi się on z klasycznego tekstu hinduskiego mędrca Patanjalego. Asany stanowią tutaj tylko jedno z zaleceń, które stosować powinien adept Ashtangi. Na równi z nimi Patanjali stawia działania takie, jak kierowanie się moralnością, stosowanie odpowiedniej dyscypliny, panowanie nad oddechem, władza nad zmysłami oraz zdolność do koncentracji i medytacji. Rezultatem wymienionych siedmiu stopni jogi staje się stopień ósmy – niezwykle trudny do uchwycenia w słowach stan nazywany samadhi, dostępny najbardziej wytrwałym adeptom.

joga

Kto może skorzystać na ćwiczeniu jogi?

O zaletach zdrowotnych jogi przekonuje rosnąca liczba badań jej rezultatów. Nie ma wątpliwości, że asany wpływają korzystnie na ruchomość stawów i rozciągnięcie mięśni, poprawiają poczucie równowagi, likwidują część negatywnych objawów towarzyszących wielu chorobom przewlekłym, jak i pomagają poradzić sobie z bólem.

Praktyka jogi przynosi jednak ulgę nie tylko w sytuacjach problemów z funkcjonowaniem ciała. Równie ważną, jeśli nie istotniejszą z jej ról jest niesłychanie korzystny wpływ na procesy umysłowe, zapamiętywanie oraz radzenie sobie ze stresem. Zwłaszcza ta ostatnia z wymienionych zalet szczególnie przyczyniła się do popularności jogi w zachodnim społeczeństwie, którego członkowie na co dzień działają na nienaturalnie wysokich obrotach, najczęściej przedkładając pracę nad swój psychofizyczny dobrobyt. Praktykując asany, adepci tej sztuki mają szansę, by przystanąć na chwilę w pogoni, jaką stało się ich życie, pozwalając, by ich ciało i ducha ogarnęło prawdziwe odprężenie.

Dodaj komentarz