Medytacja dla początkujących

medytacja dla początkujących

W dzisiejszych czasach, w których dominuje szybkie tempo, nastawienie na realizowanie celów oraz oczekuje się od nas wysokiej odporności na stres, mamy prawo czuć się przemęczeni, a nawet wypaleni. Ilość obowiązków i oczekiwań, które mają wobec nas inni potrafi przytłoczyć. Jak się odnaleźć w rzeczywistości bez poczucia żalu i odczuwać przy tym satysfakcję? Na pewno każdy ma na to inną receptę, a zarazem nie ma gotowych rozwiązań, życie potrafi zaskoczyć, a umiejętność dostosowywania się do zmian jest kluczowym czynnikiem w osiągnięciu stabilności emocjonalnej i psychicznej. Jednym pomaga medytacja, a innym modlitwa.

Cisza i spokój w medytacji

Coraz więcej osób zaczyna uświadamiać sobie znaczenie ciszy i spokoju wewnętrznego. ich siła jest ogromna i ciężko ją przecenić. Pomocą w odnalezieniu balansu może stać się medytacja. Co zawiera w sobie to pojęcie? Jest to odcięcie się od czynników zewnętrznych i zadbanie o komfortowe warunki dla naszego ciała i umysłu. Mogą jej towarzyszyć dźwięki spokojnej muzyki lub nagrania śpiewu ptaków. Jest to kwestia dość indywidualna, bo każdy musi samodzielnie zrozumieć, co mu najbardziej pomaga.

Chodzi o to, by każdego dnia znaleźć chwilę dla siebie. Może być to chwila zadumy polegająca na wpatrywaniu się w niebo, chodzi o zrozumienie, że jesteśmy częścią przyrody, a nie istotami, które tylko mają pracować i zapewniać sobie dobra materialne. Przez lata system, w którym żyjemy próbuje wyprzeć z nas nasze duchowe potrzeby, pokazując kolorowy świat konsumpcjonizmu i ułudy poczucia satysfakcji. Oczywiście potrzebujemy czasem odprężających zakupów, nie chodzi o to, aby wyrzec się całkowicie materii, ale raczej zadbać o to, aby nie uczynić jej sposobem na życie.

medytacja dla początkujących

Medytacja dla początkujących

Medytacja dla początkujących może obejmować znalezienie chwili dla siebie. Trzeba zastanowić się, kiedy mamy sprzyjający czas. Niektórzy wybierają poranki. Czas po wstaniu z łóżka, kiedy mamy sporo energii i możemy zaplanować, jak będzie wyglądał nasz dzień jest świetnym czasem na kontemplowanie spokoju. Inni wolą robić to wieczorem, kiedy uporają się z codziennymi zadaniami. Dla niektórych jest to również idealna pora na modlitwę, w której okazują swoją wdzięczność. A każdy z nas ma za co być wdzięcznym. Zrozumienie tego pozwala czuć większe szczęście na co dzień. Warto znajdować radość z wykonywania drobnych czynności nie porównywać się z innymi, nigdy nie przynosi to dobrych rezultatów, ponieważ albo pobudza nas do zazdrości i zawiści lub do dumy i arogancji.

Ustalenie priorytetów

Wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy podobne potrzeby i cierpimy, kiedy nie są one zaspokajane. Uświadomienie sobie swoich braków emocjonalnych, jest dużym krokiem na drodze własnego rozwoju. Pamiętanie o tym, że trzeba o siebie dbać i nie pozwolić ulec powszechnemu zagonieniu i braku czasu dosłownie na wszystko jest bardzo ważne.
Ustalenie priorytetów już teraz pomaga podejmować właściwe decyzje, pomaga zrozumieć, co jest naprawdę ważne. Dzięki temu nie będziemy żałować w przyszłości, zbyt wielu źle podjętych decyzji.

Dodaj komentarz