Święto Lammas – czym jest i jak je obchodzić?

na czym polega święto lammas

W samym środku lata obchodzone jest święto Lammas. Dzień tego wydarzenia każdego roku jest taki sam i przypada na 1 sierpnia. Według wierzeń to najgorętszy i najprzyjemniejszy dzień w roku. O co dokładnie chodzi w tym święcie?

Skąd wziął się Lammas? Pochodzi od Mszy Chleba

Święto obchodzone 1 sierpnia wzięło swoją nazwę od Loaf Mass, czyli europejskiej Mszy Chleba (Mszy Cjelbatej). W dniu Mszy wypiekano pierwszy chleb ze świeżo zebranej pszenicy. Miał to być symbol obfitości i dobrych plonów danego roku. Wierzono, że czcząc pierwszy efekt całorocznej pracy przekona się bogów do przychylności i zapewnienia obfitych zbiorów także w kolejnych latach. W trakcie Lughnasadh oddawano część rónież Taltu, czyli matce Lugha. To nawiązanie do porodu, jaki stał się symbolem wydawania przez ziemię plonów.

Z tradycji Mszy Cjelbatej wynikają również symbole święta Lammas – ziarna pszenicy, kukurydzy i jęczmienia, z których przyrządzano ozdoby. Sama pszenica czczona była również jako znak Boga poświęcającego się dla ludzi.

Co ciekawa, sama Msza Chleba posiada osobną genezę i wywodzi się jednak z celtyckiej tradycji Lughnasadh, czyli zabawy na cześć Lugh – boga Słońca i światła. Główny trybut Lugh stanowiła włócznia, dlatego też coroczne obchody wiązały się z licznymi zabawami i zawodami z jej wykorzystaniem. Bogu temu składano również ofiary, które nie różniły się znacznie od symboli przedstawionych przy Mszy Chleba. Oprócz ziaren, były to również jagody, piwo i liście dębu. Palono również kadzidła podkreślające wagę wydarzenia.

W kalendarzu irlandzkim 1 sierpnia traktowano jako koniec lata i początek jesieni. Oznaczało to także początek żniw.

Lammas – święto sprawiedliwości

W celtyckim zwyczaju Lammas był również dniem sprawiedliwości i praworządności. W jego trakcie rozsądzano sprawy zgłaszane przez obywateli i odpisywano także umowy, których złamanie oznaczało brak szacunku dla prawa danego od bogów. Święto traktowano zatem jako gwarancję dotrzymywania obietnic.

W trakcie Lammas zawierano również małżeństwa. Nic dziwnego – ślub od zawsze trakowano jako swojego rodzaju umowę. Świętowano wówczas w nocy, aby podkreślić zabawowy charakter.

Jak świętować Lammas?

Stare obrzędy- zarówno celtyckie, jak i te nieco nam bliższe – dawno już wymarły, jednak pamięć o święcie przetwała. Tradycję Lammas obchodzą nieliczni. Robią to indywidualnie lub w gronie znajomych.

Dla świętowania Lammas przygotowuje się wisiorki z ziaren kukurydzy i rozlewa mleko na polu. To forma ofiary i prośby do Boga o dobre plony w kolejnych latach.

Niekiedy trafiają się specjalnie organizowane msze, które mają być kontynuacją dawnego, chrześcijańskiego święta. Po ich odbyciu wypieka się tradycyjny, pierwszy chleb.

Obecnie święto Lammas  największą popularnością cieszy się w Irlandii.

Więcej dowiesz się z książki Melanie Marquis „Lammas”.

Dodaj komentarz