Łapacz snów – od magii do dekoracyjnego motywu

łapacz snów

Pierwsze łapacze snów powstały wśród plemion indiańskich zamieszkujących Amerykę Północną. Łapacz snów składa się z okręgu, w który wpleciona jest sieć. Okrąg od dołu jest odpowiednio ozdobiony. Tradycyjny łapacz snów wykonywany był tylko z surowców naturalnych i przypisywało się mu właściwości magiczne polegające na zatrzymywaniu koszmarów sennych przy jednoczesnym umożliwianiu przedostania się snów przyjemnych i tych o pozytywnych znaczeniu. Łapacz snów wieszano pierwotnie przy wejściach do namiotów indiańskich lub przy łóżkach. Tradycyjnie okrąg wykonywany był z giętkiego drewna, takiego jak na przykład gałązka wierzby. Do sporządzenia sieci wykorzystywano naturalne włosie, włókna roślinne lub cienkie ścięgna. Ozdobą łapacza snów były przeważnie ptasie pióra.

Magiczny efekt łapaczy snów

Współcześnie łapacze snów w wersji tradycyjnej są spotykane niezwykle rzadko, ale ezoterycy i osoby zajmujące się magią wciąż przypisują mu właściwości magiczne. Uważa się jednak, że aby łapacz snów spełniał swoje zadanie musi zostać wykonany przez osobę, która potrafi przekazywać odpowiednią energię ze świata niematerialnego na przedmioty materialne, z których łapacz snów jest wykonywany. Ponadto osoba, której łapacz snów ma służyć musi wierzyć w jego magiczne zatrzymywanie złych snów i mieć otwarty umysł na świat pozamaterialny. Według ezoteryków łapacz snów pomaga także w zapamiętywaniu snów pozytywnych i tych o dobrych wizjach, które inspirują człowieka do pozytywnych działań. Wierzy się, że dobre marzenia senne niosą ze sobą istotne informacje o naszej przyszłości, są dla nas wzorem i umożliwiają dobroczynny kontakt ze światem zmarłych. Koszmary senne natomiast złapane w sieć giną bezpowrotnie wraz z promieniami wschodzącego słońca. Dziś do wykonywania łapaczy snów używa się rozmaitych surowców, takich jak włóczki, żyłki wędkarskie, nowoczesne przędze, muszelki, kolorowe koraliki i barwne tasiemki. Łapacze snów są mocno krytykowane przez kościół katolicki.

Modny motyw dekoracyjny

Łapacz snów w ostatnich latach stał się bardzo modnym i designerskim motywem dekoracyjnym. Osoby, które otaczają się łapaczem snów w takiej formie traktują go, często z przymrużeniem oka, jako amulet niosący szczęście. Kolorowe i wykonane z miękkich materiałów łapacze snów wieszane są przy łóżeczkach niemowlęcych służąc również za zabawkę dla dziecka. Bardzo popularna, także wśród celebrytów, jest współcześnie ekskluzywna i luksusowa biżuteria z motywem łapacza snów, taka jak złote naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Motyw ten pojawia się ponadto coraz częściej na damskich torebkach, koszulkach, sukienkach, czy też na przykład na ręcznikach plażowych. Łapacz snów to również niezwykle modny obecnie wnętrzarski element, który gości na dekoracyjnych poduszkach, obrazach, kołdrach, pledach, czy też jako osobna, oryginalna, ścienna ozdoba. W cenie są współcześnie także unikatowe, ręcznie wykonywane łapacze snów. Te, które zostały chociażby wydziergane misternie na szydełku są wyjątkowo poszukiwanymi stylizacyjnymi akcesoriami w aranżacjach rustykalnych, vintage czy też glamour.

Dodaj komentarz