Magiczna moc spadających gwiazd. Gdzie i kiedy najlepiej je obserwować?

magiczna moc spadających gwiazd

Niebo rozświetlone spadającymi gwiazdami łączy w sobie magię i tajemnicę. Ten zapierający  w piersiach dech pobudza wyobraźnię i kusi do szybkiego wypowiedzenia życzenia. Do dziś krążą rozmaite wierzenia o magicznych mocach spadających gwiazd. Poznajmy przynajmniej niektóre z nich, bo tych wierzeń było zapewne jeszcze więcej.

Symbolika i znaczenie spadających gwiazd w przeszłości

Dawniej spadającym gwiazdom przypisywano magiczne moce. Każda z kultur miała swoje wyjaśnienie dla spadających gwiazd.

Wierzono, że symbolizują lub zwiastują nadejście niektórych zdarzeń.

Nasi przodkowie, pozbawieni obecnej wiedzy, byli przekonani, że są one bogami lub boginiami, które wybierają się na ziemię w konkretnym celu – na przykład po to, by znaleźć wybranka.

Jeszcze inne przesądy  (np. w starożytnym Rzymie) obarczały spadającą gwiazdę widmem niesienia czyjejś śmierci albo wręcz przeciwnie — narodzinami dziecka

Arabowie wierzyli, że to kamienie rzucane przez anioły w celu odpędzenia złych duchów od raju, a chrześcijanie, że to dusza, która opuściła czyściec i zmierza do nieba.

Czarodzieje i wróżki wszystkich epok w dużej mierze opierali swoje czary na obserwacji nieba. O ile pojedyncze spadające gwiazdy traktowane były jak przepowiednia, o tyle rój rozświetlonych meteorytów powodował przerażenie ówczesnej ludności. Ludzie nie rozumieli tego zjawiska i traktowali je jako zapowiedź wielkiej, nadchodzącej tragedii. Nadworni astrolodzy monarchii królewskich deszcz spadających gwiazd obwiniali o klęski żywiołowe, wojny i wszelkie niepowodzenia, natomiast w czasach polowań na czarownice był to rzekomy dowód na kontakty z diabłem.

Czym naprawdę są spadające gwiazdy?

Obecnie noc spadających gwiazd to wydarzenie, na które z niecierpliwością oczekują nie tylko astrologowie, ale również sympatycy przepięknych nocnych widoków. Do dziś przetrwał przesąd, że na widok spadającej gwiazdy należy szybko zamknąć oczy i pomyśleć życzenie, a te w bliżej nieokreślonej przyszłości się spełni.

Czym naprawdę są spadające gwiazdy? Wbrew błędnej nazwie, na pewno nie są to gwiazdy. Te świetliste smugi na niebie powodują meteoroidy (niewielkie ciała z przestrzeni kosmicznej), które wchodząc w atmosferę ziemską, ulegają spaleniu. Meteoroidy – jeśli są małe – spłoną doszczętnie przed dotarciem do powierzchni Ziemi (ten rodzaj meteoroidów to meteory). Jeśli meteoroid ma większą średnicę (kilkanaście metrów i więcej), jego odłamki mają szansę dotrzeć do Ziemi. Meteoroidy tego rodzaju to meteoryty.

Obydwa rodzaje meteoroidów w trakcie lotu przez ziemską atmosferę zostawiają za sobą świetlisty ślad. To właśnie to zjawisko nazywa się powszechnie „spadającymi gwiazdami”.

Rój spadających gwiazd. Gdzie i kiedy obserwować Perseidy?

Największym i najbardziej widocznym rojem spadających gwiazd są Perseidy, zwane również Łzami Świętego Wawrzyńca (z uwagi na fakt, iż 10 sierpnia obchodzone jest wspomnienie św. Wawrzyńca z Rzymu – jednego z chrześcijańskich męczenników).

Orbita tego najpopularniejszego roju meteoroidów przecina się z orbitą ziemską w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia. Najlepszy czas na obserwację Perseidów przypada zatem między tymi datami. W 2019 roku najbardziej widoczne były w nocy z 12 na 13 sierpnia.

W trakcie nocy Perseidów, miłośnicy tego widowiska mogą cieszyć się bardzo częstym widokiem spadających gwiazd. Szacuje się, że przez ziemską atmosferę przelatuje ich wówczas ok. 100 na godzinę.

Ten niecodzienny spektakl można podziwiać gołym okiem bez konieczności kupowania kosztownego sprzętu. Nie ma znaczenia, w której części kraju mieszkasz – jeśli niebo nie zostanie przesłonięte przez chmury, z pewnością uda Ci się dojrzeć charakterystyczne, świetliste smugi.

Należy pamiętać jednak o tym, że niebo najlepiej obserwować z daleka od miejskich aglomeracji, w których panuje silne zanieczyszczenie świetlne utrudniające obserwacje astronomiczne. Odległość kilku-kilkunastu km od miast i ustronne tereny w pobliżu lasu lub na odsłoniętej polanie, pozbawione sztucznych źródeł światła, będą doskonałym miejscem na obserwację roju Perseidów.

Jeśli chcesz zdobyć więcej wiedzy na temat fascynującej astrologii, koniecznie tu zajrzyj.

Dodaj komentarz