Magiczne drzewo Palo Santo i jego właściwości

święte drzewo palo santo

Palo Santo znane też jako „Święte drzewo” to gatunek drzewa z rodziny osoczynowatych, które pochodzi z Ameryki Środkowej. W rejonie tym jest bardzo popularne, znalazło szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, w produkcji olejków eterycznych i perfum. Ludność Ameryki Południowej wierzy, że oczyszczanie się dymem świętego drzewa sprzyja dobremu życiu, przynosi szczęście, a także  przyciąga życiowe okazje.

Charakterystyczne cechy Palo Santo

Drzewo Palo Santo należy do tej samej rodziny co mirra. Jego drewno jest niezwykle twarde i zbite, przez co znalazło też zastosowanie w produkcji specjalnych naczyń wykorzystywanych do parzenia yerba mate. Ogromne zainteresowanie właściwościami Palo Santo spowodowało jego nadmierną eksploatację, w związku z czym zostało ono objęte szczególną ochroną. Istnieje nawet zakaz wycinania rosnących drzewek, można jedynie wykorzystywać obumarłe drzewa i opadłe gałęzie.

Właściwości prozdrowotne

Żywica  świętego drzewa posiada szereg właściwości prozdrowotnych, które przez pokolenia wykorzystywane są wśród rodzimych mieszkańców Ameryki Środkowej. Żywica działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, ponadto skutecznie zwalcza infekcje grzybicze i wirusowe, a także wykazuje szerokie właściwości przeciwnowotworowe. Według badań wykazuje działanie hamujące proliferację komórek raka piersi. Palo Santo jest od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej np. w przypadku bólu brzucha czy reumatyzmu, zaś z drewienek pozyskuje się niezwykle cenny ekstrakt hydro-alkoholowy oraz bardzo znany i szeroko wykorzystywany olejek eteryczny.

Magiczne właściwości

Od wieków drzewu przypisuje się magiczne właściwości, według najbardziej zainteresowanych dym z Palo Santo doskonale sprawdza się w pracy z negatywnymi energiami, a okadzanie np. mieszkania powoduje, że zagości w nim dobra energia i opuszczą nas wszystkie złe emocje. Wykorzystując „Święte Drzewo” można też oczyścić aurę. Ponadto neutralizuje ono napięcia w ciele, uspokaja i działa wyciszająco. Jego wyjątkowo przyjemny zapach działa zbawiennie na stres i wszelkiego rodzaju napięcia.

palo santo święte drzewo

Zobacz Palo Santo na Czarymary.pl:

Wersja 50 g »

Wersja 100 g »

W jakiej formie używa się drzewa Palo Santo?

Palo Santo można używać na cztery różne sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie jego naturalnej formy. Można umieścić jego kawałki w woreczku lub małej torebce i używać jako odświeżacz powietrza. Z powodzeniem można stosować go zarówno w samochodzie, jak i w łazience czy sypialni. Jego specyficzny zapach sprawia wprawia w doskonały nastrój oraz pomaga się skutecznie zrelaksować. Jest to produkt naturalny więc doskonale zastąpi chemiczne odświeżacze, a co najważniejsze jest w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Innym bardzo popularnym sposobem na używanie Palo Santo jest jego palenie w celu wydobycia z niego cennych olejków eterycznych. Ta metoda jest wykorzystywana także podczas różnego rodzaju rytuałów lub np. podczas ćwiczenia jogi. Wydzielający się z drewienka dym skutecznie odstrasza także komary.

Trzecim sposobem jest użycie intensywnego zapachu jako jednego ze składników mieszanek zapachowych. To rozwiązanie jest odpowiednie przede wszystkim dla osób, którym ten specyficzny aromat może przeszkadzać.

Olejki eteryczne zawarte w Palo Santo stosowane są także w kosmetyce i medycynie. Mogą być stosowane do miejscowego zmiękczania skóry oraz jako środek stosowany przy bólach stawów.

Rytuał – jak palić palo santo?

Rozpalanie Palo Santo trwa dłużej niż tradycyjnych kadzideł. Drewienko należy trzymać długo nad świeczką lub zapalniczką pod kątem 45 stopni. Musi pojawić się na nim ogień, ponieważ dopiero wtedy jest ono rozpalone poprawnie. Wtedy należy delikatnie zdmuchnąć płomień w taki sposób, aby jego koniec ciągle się żarzył. Palo Santo zacznie się intensywnie i mocno dymić. Następnie wydobywającym się dymem trzeba okadzić miejsca, które chcemy oczyścić. Można także umieścić je w specjalnie przystosowanym do tego celu naczynku wykonanym z ceramiki pokrytej szlifem odpornym na działanie wysokiej temperatury oraz popiołu. W przeciwieństwie do zwykłych kadzideł drewienko można w dowolnym momencie zgasić i użyć ponownie.

 

Zobacz także:

Biała szałwia. Dzięki niej oczyścisz aurę

Jak działają krzyże ankh – amulety magiczne?

Dodaj komentarz