Mandala – co to takiego?

mandala

Mandala najprościej rzecz mówiąc to bardzo intrygujące rysunki różnorodnych figur, które najczęściej wpisane są w koło lub kwadrat. Rysunki są bardzo tajemnicze i zaskakują odbiorców swoją niespotykaną symetrią i kolorystyką. Rysunki najczęściej ukazują formę chaosu.

Jaka jest moc mandali?

Mandale pierwotnie wykorzystywane były głównie do leczenia nerwicy i depresji. Oryginalne i nietypowe kształty mają bardzo pozytywny wpływ na rozdygotane nerwy i uszkodzoną psychikę. Wielu pacjentów rysuje mandale, aby opanować swoje emocje. W dzisiejszych czasach bardzo wiele nadpobudliwych dzieci kreśli symetryczne koła, aby się uspokoić i wyciszyć. Rysunki nie tylko uczą cierpliwości, ale przede wszystkim pobudzają wyobraźnię i doskonale wyostrzają zmysł precyzji. Mandala od bardzo wielu lat stosowana jest w psychologii. Jedną z jej największych zalet jest to, że nie wymaga praktycznie żadnych pomocy dydaktycznych. Wystarczy zwykła kartka papieru i dowolne pisaki.

Co daje rysowanie mandali?

Mandala skutecznie łagodzi napięcia i agresję wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jest to doskonały sposób na uspokojenie, wyciszenie i ćwiczenie koncentracji. Małe dzieci dzięki rysunkom uczą się wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Jest to doskonała propozycja także dla dzieci nieśmiałych, które dzięki niesamowitej mocy mandali mogą znacząco zwiększyć swoją aktywność.

mandala

Mandala – skąd pochodzi?

Mandale są buddyjskim symbolem, więc jak łatwo się domyśleć ich początki związane są bezpośrednio z Indiami. Moc mandali doceniona została dopiero w Tybecie (VIII wiek), gdzie wykorzystywana była na szeroką skalę z medytacji. Pierwotnie mandala traktowana była jako symbol życia. W dzisiejszych czasach można ją spotkać praktycznie wszędzie. Mandale pojawiają się na plakatach, ubraniach, a nawet na różnorodnych materiałach biurowych. Bardzo często mandale zdobią biura i pomieszczenia użyteczności publicznej. Z magicznej mocy mandali korzysta setki ludzi na całym świecie, dlatego też warto dokładnie jej się przyjrzeć.

 

Ciekawe mandale można znaleźć w sklepie internetowym CzaryMary.pl

Dodaj komentarz