Równonoc jesienna – święto Mabon

równonoc jesienna

Wielkimi krokami zbliża się dzień równonocy jesiennej. Jest to jeden z dwóch momentów w roku, kiedy dzień i noc zrównują się ze sobą. Pierwszy z tych momentów ma miejsce na przełomie zimy  i wiosny. Drugi zaś na przełomie lata i jesieni. Równonoc jesienna jest także okazją, w którym obchodzony jest sabat Mabon. Czym jest to magicznie i tajemniczo brzmiące święto?

Co to jest Mabon?

Mabon to Sabat przypadający na równonoc jesienną. Jest to święto, kiedy dziękuje się za plony i zbiory, a żniwa są już zakończone. Jest to też moment przełomu. Po gorących urodzajnych miesiącach nadchodzi okres zimy. Zaczyna się nostalgiczny moment przemyśleń nad własnym życiem oraz upływającym czasem. Ponadto jest to także moment utożsamiany z równoważeniem się sił: damskiej i męskiej, życia i śmierci itp. Jest to zatem swoisty czas podsumowań, który pozwala na przeanalizowanie naszych dokonań, przyjrzenie się bliżej poniesionym porażkom i wyciągnięcie wniosków. Jest to po prostu koniec, który może stać się szansą na nowy początek. Po prostu to jeden z punktów znajdujących się na wiecznie toczącym się kole życia.

Równonoc jesienna – jak świętować?

równonoc jesienna mabon

Mabon powinno się spędzać przede wszystkim z najbliższymi. Oznacza to, że jest to czas dla tych, z którymi spędziliśmy miniony rok i będziemy przeżywać kolejny. Warto ubrać się odświętnie oraz odpowiednio przygotować swoje otoczenie. Można przygotować tzw. ołtarz dobrobytu nakryty czerwonym obrusem. Obecnie na rynku jest dostępnych mnóstwo pozycji książkowych zawierających wskazówki, jak przygotować się do tego czasu. Jedną z nich może być Mabon autorstwa Diany Rajchel. W tej książce odnajdujemy  rytuały, zaklęcia, modlitwy, przepisy kulinarne, rękodzieło i inwokacje, które mogą uświetnić ten dzień i pozwolić na odpowiednią celebrację tego święta.

Mabon może stać się zatem kolejną okazją do spędzania czasu z bliskimi oraz podziękowania za całe dobro jakie spotkało nas w ciągu minionego roku. Warto uświetnić ten dzień różnymi rytuałami, które pozwolą lepiej zrozumieć jego charakter. Wszystkie akcesoria niezbędne do celebrowania równonocy jesiennej znajdziesz na CzaryMary.pl (klik)

 

Dodaj komentarz