Zioła lecznicze

zioła lecznicze

W ostatnich latach można zaobserwować narastający konflikt pomiędzy zwolennikami medycyny konwencjonalnej a pasjonatami medycyny alternatywnej. Ci drudzy twierdzą, że zioła lecznicze są w stanie wyleczyć niemal każdą chorobę. Często mają oni rację. Problem musi być jednak wychwycony w porę.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez szpitali i przychodni lekarskich, bez lekarskich gabinetów. Kiedy trzeba działać szybko i na przykład uratować człowieka po wypadku samochodowym czy zareagować w momencie, kiedy ktoś cierpi na atak wyrostka robaczkowego – nie ma dyskusji – potrzebni są lekarze. Jednak często leczenie chorób przewlekłych nie przynosi skutków, o ile człowiek nie zmieni swojego trybu życia, diety, aktywności fizycznej. Czasem trzeba na jakiś czas lub wręcz nawet na stałe wykluczyć z diety różne składniki na przykład gluten, nabiał czy cukier. Dopiero na skutek tego działania następuje poprawa stanu zdrowia i wyników badań.

Medycyna alternatywna

Osoby które zajmują się leczeniem za pomocą medycyny alternatywnej to często naturopaci. Zajmują się oni człowiekiem holistycznie, czyli patrzą na organizm całościowo. Nie tylko na tarczycę lub wątrobę czy wypadające włosy, ale na człowieka jako całość. Leczą nie wyniki badań, ale pacjenta, proponując na przykład ziołolecznictwo czy uzupełnienie brakujących witamin. U kobiet wiele problemów jest spowodowanych brakiem w organizmie jodu. Jednak zanim zacznie się uzupełnianie tego pierwiastka, trzeba wyrównać wszelkie inne niedobory, ponieważ na jod przychodzi czas na samym końcu. Jod szczególnie odpowiada za tarczycę i jajniki, ogólnie – za całą sferę kobiecą. Jest na ten temat wiele publikacji i książek – wystarczy dobrze i w odpowiednich miejscach takiej wiedzy poszukać.

Jak zdobyć wiedzę?

zioła lecznicze

W temacie ziołolecznictwa oraz medycyny alternatywnej warto dokształcać się na własną rękę. Można szukać informacji na przykład w książkach o ziołach leczniczych, na specjalnych grupach na portalach społecznościowych, a także na tematycznych forach. Kiedy jednak trzeba zastosować jakąś terapię zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą. Zielarz lub naturopata ma doświadczenie w podobnych przypadkach i będzie mógł na bazie tego doświadczenia dobrać najlepsze specyfiki i najlepsze dawki. Wiadomo bowiem, że oprócz dobrania właściwej rośliny, która będzie miała właściwości lecznicze na daną chorobę, ważna jest także dawka. Jest ona wręcz kluczowa – czasem coś w danych proporcjach jest lekiem, a w innych – trucizną. I o tym szczególnie warto pamiętać i nie działać na własną rękę w przypadku wątpliwości.

Wielu ludzi jest sceptycznych co do ziołolecznictwa czy działalności naturopatów. Ten sceptycyzm jest absolutnie zrozumiały. Szczególnie można zrozumieć ludzi, którzy nieraz już zawiedli się na medycynie tradycyjnej i tym bardziej nie są w stanie uwierzyć, że może uleczyć ich jakaś roślina lub człowiek bez tytułu lekarza, bez skończonych na uniwersytecie medycznym studiów. Warto jednak dać sobie szansę i sprawdzić różne możliwości.

Zioła lecznicze – pomoc prosto z natury

Ziołolecznictwo jest znane od wieków. Nasze babcie także stosowały zioła w celu zwalczania popularnych chorób. Nie ma wątpliwości, że substancje zawarte w roślinach mają lecznicze właściwości. Wystarczy jedynie odpowiednio je dobrać do naszych dolegliwości i spożywać w odpowiedniej dawce (i formie). Zanim jednak zaczniemy taką fitoterapię należy się do niej gruntownie przygotować – na przykład czytając fachowa literaturę. Biorąc pierwszą z brzegu książkę przekonujemy się, że wybór ziół leczniczych jest ogromny!

Lecz się ziołami

zioła lecznicze

W tej części omówimy kilka wybranych ziół leczniczych i opiszemy ich niezwykłe właściwości i sposoby stosowania.

Rumianek – to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Suszone kwiaty rumianku zawierają wyjątkowo dużo olejków eterycznych, które z kolei są bogate w związki o działaniu leczniczym. Rumianek działa antyalergicznie, przeciwzapalnie, rozkurczająco, a nawet przeciwbakteryjnie. Doskonale sprawdza się w leczeniu trudnych ran, oparzeń czy owrzodzeń skóry i błon śluzowych.

Rumianek działa też uspokajająco, ułatwia zasypianie, pomaga się odprężyć po ciężkim, stresującym dniu.

Melisa – to roślina znana ze swoich niezwykłych właściwości uspokajających i nasennych. Jednak to nie jej jedyne zalety. Melisa świetnie działa na układ trawienny, potrafi też zmniejszać bóle miesiączkowe. Olejek melisowe na właściwości grzybo- i bakteriobójcze – świetnie sprawdzi się jako dodatek do okładów i opatrunków.

Regularne przyjmowanie naparu z melisy wpływa między innymi na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi i zapobiega chorobom wątroby. Melisa poprawia też pamięć i pozytywnie wpływa na koncentrację. Działa również przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.

Mięta pieprzowa – mięta działa przede wszystkim na układ pokarmowy – łagodzi bóle żołądka i wszelkie zaburzenia trawienia, jak niestrawność, nudności czy kolki jelitowe. Działa rozkurczowo. Olejek z mięty pieprzowej doskonale sprawdzi się też przy przeziębieniu – stosujemy go przede wszystkim do inhalacji.

Lawenda – ta roślina jest najbardziej znana ze swoich właściwości wyciszających i uspokajających. Warto jednak wiedzieć, że lawenda ma też działania bakteriobójcze, znieczulające, a nawet antyreumatyczne. Doskonale działa również na skórę – warto wypróbować olejek lawendowy, gdy dokucza nam trądzik.

Czystek – popularność czystka w ostatnim czasie bardzo wzrosła. Nic w tym dziwnego – ma bardzo szerokie spektrum działania. Dzięki bardzo wysokiej zawartości polifenoli czystek chroni przed nowotworami. Napar z czystka dodaje energii i wzmacnia nasz organizm, a także hamuje procesy zapalne w organizmie, wspiera układ immunologiczny i pomaga walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Ziół leczniczych jest oczywiście dużo więcej. Warto wykorzystywać je w łagodzeniu codziennych dolegliwości.

 

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz